Osobně z vagíny odstraňoval malý cestovní budík, který i když budil, působil hlavně jako vibrátor. Dalším vibračním přístrojem, který „vyprošťoval“, byl mobilní telefon… Lidi jsou vynalézaví, ale pak ty následky! Řeč je o velmi dobře známém gynekologovi a sexuologovi Radimu Uzlovi, který redakci přiblížil typickým šarmem svůj vztah nejen k hračkám pro dospělé. [no_toc]

Kapitoly

Než se rozhovoříme na téma blízké magazínu, prozraďte, jak byste zhodnotil průběh letošního veletrhu Erofest 2017? Přece jen jste se stal jeho ozdobou…

Co hodnotit? Stručně a krátce: dobrá organizace, hojná účast, velmi podařené.

Když podařené – co nejvíce zaimponovalo?

Hojná účast žen.

Ženy? Že jsem se ptal… Co ještě vás příjemně překvapilo?

Profesionální úroveň organizace celé akce. Pokud se vyskytly nějaké zádrhele, tak nebyly patrné.

Co bylo na něm zbytečné?

Nic takového jsem nenašel.

Už se bojím, jakou odpověď dostanu na dotaz: Jaké máte srovnání s ostatními veletrhy ve světě?

To se bojte, dosud jsem totiž na žádné podobné akci v zahraničí nebyl.

Tak to byl super špek. Nevadí, nevzdávám to. V poslední době se roztrhl pytel s BDSM aktivitami, což bylo vidět na prezentacích speciálních bičíků, dild z nerezu, ze skla, případně velkorozměrných, že se až divíte, jak se něco takového dá využít… Jak vy sám vidíte tenhle posun v erotických pomůckách?

Těžko říct, snad je to způsobeno zvýšeným množstvím publikací o tomhle tématu. Zejména pak kolosálním úspěchem „Padesáti odstínů šedi“, nebo jak se ten bestseller jmenoval…

Aha, takže za to mohou hlavně pisálkové 🙂 Ale co jejich význam?

Takové pomůcky jsou samozřejmě potřebné a užitečné, jednoznačně obohacují sexuální život. Mnozí lidé se ovšem domnívají, že slouží pouze k masturbačním úkonům. Je to právě naopak, protože mají obohacovat sexuální soužití partnerů. Není však dobré zavrhovat jedince, který žije samotářským životem. Taková nafukovací panna je dobrá věc, vezme-li se to s nadsázkou. U sexu mu do „toho“ nemluví, nemůže otěhotnět a nemůže od ní dostat pohlavní chorobu. Na druhou stranu nemůže od ní očekávat něžný polibek, pohlazení, ráno se na něj neusměje. 🙂

Vyzkoušel jste nějakou osobně? Ne pannu, myslím pomůcku 🙂

Zatím jsem neměl potřebu.

Jak byste hodnotil počin serveru Lascivni, který se zaměřuje na testování pomůcek. Respektive aktivitu členů redakčního týmu, kteří zpracovávají recenze na jednotlivé produkty.

Je to jistě užitečná a záslužná práce.

Tedy nepatříte mezi ty, kteří tvrdí, že jde o výstřelek moderní doby?

Určitě ne. Víme, že jejich rozvoj má na svědomí takzvaná sexuální revoluce v šedesátých letech minulého století, ve skutečnosti jsou ale staré tisíce let. Nejstarší dochované erotické pomůcky objevili už před časem archeologové v místech, kde sídlili pravěcí lovci. Ty se samozřejmě lišily od těch dnešních. Údajně šlo o kamenné penisy, což by jako materiál asi u dnešních žen neuspěl. 🙂

Pomůcky se musí někde nabízet, co říkáte na stovky eshopů. Jakoby šlo o nový velmi výdělečný byznys…

Tady je odpověď jasná: Kdyby neexistovala poptávka, nebyla by ani nabídka. Pokud se tyto obchody udrží a prosperují, je vidět, že jsou pomůcky opravdu potřebné.

Co vám říkají setkání fetišistů, kteří pořádají seance v latexových a kožených oděvech?

Je to pro ně jistě příjemné trávení volného času a nikomu to neškodí.

Mimochodem fetišismus se stále považuje za druh sexuální deviace. Co kdybych se ho chtěl zbavit?

Tak to máte smůlu. Žádná sexuální úchylka se nedá vyléčit nebo odstranit. Je zapotřebí naučit se ji ovládat tak, abyste se nedostal do konfliktu se zákonem.

Hm, podnětná rada. Jak se vám zamlouvá nový druh spodního prádla sestaveného z popruhů, takzvaný harness?

Příliš ne, ale v tomto případě jistě na mém vkusu nezáleží 🙂

Co říkáte na obnovení prvorepublikového kabaretního stylu zvaného Burleska, vtipného erotického tance, který v Čechách znovu ožívá?

Zatím jsem se s ním osobně nesetkal, nemohu tedy soudit.

Jak shledáváte moudrým, že se lidé přestávají vyholovat v rozkroku? Že již vyholování není přitažlivé… Stačíte výše uvedené inovace vůbec registrovat, pardon, vzhledem k věku a výtěžnosti, rychlosti vývoje?

Ano, jen si rýpněte. Samozřejmě že ve svém pokročilém věku (77) už nejsem schopen sledovat všechny moderní trendy…

Média stále více přinášejí rozhovory o osobnostech, které se přiznávají k homosexuální orientaci. V komentářích čtenářů se pak dočítáte, že jsme země „úchylů“. Jak se na takové „komenty“ díváte vy z pohledu odborníka.

Počet homosexuálních lidí je přímo úměrný jejich společenské toleranci. Nicméně, kdyby se homosexualita trestala smrtí, jak je tomu dosud v některých muslimských zemích, jistě by její legální výskyt dramaticky poklesl. Co se týče připomínek, každý má nárok na svůj názor…

V poslední době se jako lavina prosazuje registrované partnerství mezi stejnopohlavními dvojicemi. Vzpomeňme schválený zákon naposledy v Řecku, Estonsku, Itálii a Austrálii. Toho času je možno legalizovat takový vztah (s různými modifikacemi) asi ve čtyřiceti zemích. Kde se bere ten motor?

Jak jsem již uvedl, je to v souvislosti se společenskou tolerancí.

Některé země jdou ještě dál. Novelizací zákona umožňují i adopci dítěte! Vy, původním povoláním gynekolog, jste zastáncem něčeho takového?

Možnost adopce dítěte homosexuálním párem se v mnoha zemích osvědčila. Je to otázka společenského vývoje.

Někdo se domnívá, že pokud by dvě lesbičky či dva gayové vychovávali adoptované dítě, vychovají z něj zase jen homosexuálního jedince. Jak lze oponovat?

Asi tím, že je homosexualita vrozená, celoživotně neměnná a nedá se naučit ani vyléčit. Žádné dítě se nemůže „naučit“ homosexualitu od svých rodičů nebo pěstounů. Jediným hlediskem je dobrá rodinná atmosféra, tolerance a pocit bezpečí.

Přibývá seniorů. Všechno se nyní točí kolem nich, dokonce jde o velmi silnou kupní sílu. Stále častěji jsou vidět na nákupech v kamenných sex shopech. Jak jsou vlastně na tom se sexem?

Podle některých lidí neexistuje, případně se tahle představa zdá přinejmenším podivná. Ve skutečnosti sexualita většinou končí až smrtí dotyčného jedince, třebaže ve stáří má samozřejmě jiné formy a jinou frekvenci. Přednáším v mnoha domovech seniorů a divil byste se, jak je tahle skupina obyvatel zvídavá například v otázkách používání právě zmíněných pomůcek.

Hovoří se také na téma sexu hendikepovaných, ať už s tělesným nebo mentálním postižením. Jaké pokroky jsou znát v této oblasti?

I oni mají své potřeby, i oni touží po intimním tělesném kontaktu. Právě ve Švýcarsku vznikla profesionální terapeutická skupina sexuálních pracovníků, která uspokojuje takové lidi. Od ní se učí i ta česká… Je dobře, že se na tohle téma v několika posledních letech hovoří otevřeně. Je chvályhodné, že se pořádají různé konference, vyrábějí instruktážní filmy, školí personál v ústavech…

Děkujeme za rozhovor.

Sexuolog Radim Uzel a písničkář Pepa Štross vytvořili pořad O sexu převážně nevážně. Nevynechají návštěvu kulturního zařízení v kdejakém městě, obci, nezapomínají na domovy seniorů, školní zařízení a další společenské organizace.

Jejich pořad je velice úspěšný a divácky velmi vděčný, což lze vypozorovat z kalendáře, který mají naplněný na rok dopředu. Poučné, ale velmi poutavé příběhy z ordinace jsou protkány písničkami a básněmi Villona, Preverta a Kainara. Chcete-li i vy zažít neopakovatelnou atmosféru trvající minimálně dvě hodiny, obraťte se na pořádající agenturu.

Fotografie: záběry z besed pořádaných Radimem Uzlem a Pepou Štrossem.

Napište komentář

Kliknutím na tlačítko ODESLAT KOMENTÁŘ udělujete
souhlas se zpracováním osobních údajů.

Spolupracujeme: