Těhotenství též gravidita představuje proces, během kterého se v děloze ženy vyvíjí dítě. Začíná početím, kdy dochází k oplodnění a formování oplodněného vajíčka a končí porodem, císařským řezem nebo interrupcí.

Jak je těhotenství dlouhé?

Délka těhotenství je asi 40 týdnů a je rozděleno do tří trimestrů. Každý z trimestrů trvá 3 měsíce. Během prvního trimestru je riziko spontánního potratu nejvyšší.

Prvním krokem k otěhotnění ženy je sexuální styk, během kterého jsou mužské pohlavní buňky (spermie) vpraveny do dělohy.

Úkolem spermie je oplodnění ženské pohlavní buňky (vajíčka).

Těhotenské testy na doma

Pokud dojde ke spojení vajíčka s jednou spermií, jeho povrch se změní a zabraňuje proniknutí dalších spermií. Ke zjištění, zda je žena těhotná, je možné využít volně prodejné těhotenské testy v lékárnách nebo vyšetření u gynekologa.

Při neplodnosti nebo oplodnění ženy bez partnera je možné využít alternativní metody – asistovanou reprodukci.

Jaké jsou příznak těhotenství?

Příznaky těhotenství mže rozdělit na rané a pozdní. Mezi rané příznaky řadíme vynechání pravidelné menstruace, únavu, ranní nevolnosti, přecitlivělost a časté nutkání k močení. Mezi dalšími příznaky můžeme uvést také citlivé a nateklé prsy, zvýšenou vnímavost pachů, změnu chutí, nafouklé břicho a samozřejmě i pozitivní těhotenský test.

Spolupracujeme: