Burlesque neboli burlesku můžeme označit jako předchůdkyni striptýzu nebo jako jeho umělecké provedení. Jedná se o jakési balancování mezi humorem a erotikou, které v sobě nese nádech starých časů a dřívější životní styl.

Původně je burleska literární, literárně – dramatický nebo hudebně – dramatický žánr, který zobrazuje komické příběhy, jejichž podstatou je něco zlehčit nebo někoho zesměšnit.

Odkuď vlastně pochází?

Burleska jako hudebně dramatické představení má svůj původ v Anglii v 19. století. Ze začátku se jednalo především o parodie slavných děl a umělců, které ztvárňovaly spoře oděné ženy. Postupně se uplatňovaly i nákladné kulisy, kostýmy a bylo běžné, že ženy vystupovaly v mužských rolích a naopak.

Tanec a zpěv doprovázel vyprávění historek, vtipů a ucelených příběhů. Velkou oblibu měla burleska zejména ve viktoriánské Anglii a v Americe na přelomu 19. a 20. století.

Bohužel ve 30. letech 20. století začaly kabarety najít levnější dívky s menšími dovednostmi, burleska postupně zanikla a nahradil ji lacinější a více eroticky zaměřený striptýz.

Burleska ve filmu – Varieté video

Prostředí burlesky je možné si přiblížit prostřednictvím filmu Varieté (Burlesque) z roku 2010, kde se hlavní role ztvárnily Cher a Christina Aguilera. V současné době zažívá po celém světě burleska renesanci (i v Praze je možné najít pár pravidelných představení/show), nejznámější představitelkou dnešní doby patří Dita von Teese.

Dita von Teese – video

Dita Von Teese enflamme le Crazy Horse du 15 au 30 mars 2016 avec „Dita’s Crazy Show“ from Crazy Horse Paris on Vimeo.

Spolupracujeme: