Pojem Tawse označuje nástroj, který se používá k tělesným trestům. Název je odvozen od slova „teuche“, což znamená silné, poddajné textury, které lze obtížně zlomit nebo roztrhat.

Historický, ale stále funkční trestný nástroj

V minulosti se používal zejména ve Skotsku a v několika anglických městech ve školách jako tzv. vzdělávací prostředek, většinou úderem do dlaně natažené ruky. Žáci byli instruování, aby natáhli jednu paži dlaní vzhůru a druhou rukou podepřeli tu nataženou.

Trest většinou uděloval třídní učitel před celou třídou jako odstrašující příklad. V roce 1982 vznesly dvě matky podnět před soudem, který následně rozhodl, že bylo později zákonem zakázáno používání tělesných trestů ve státních školách Spojeného království.

Dále se Tawse používalo i jako soudní tělesný trest ve Skotsku (většinou na holé hýždě pachatele), ale v roce 1948 byly soudní tělesné tresty zrušeny.

Jak vypadá?

Tawse se skládá z pruhu kůže, který je na jednom konci rozdělen do několika tzv. ocasů. Tloušťka kůže a délka ocasů je variabilní. Tawse je vyráběn tak, aby s malou námahou způsobil trestané osobě velkou bolest a nezanechal přitom žádné šrámy. Lícová strana je hladká, naopak rubová strana je hrubší. V současné době se používá zejména v BDSM.

Zdroj fotografie: By Kim Traynor – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17245802

Spolupracujeme: