Víte, že se jako Den zrzavých oslavuje vždy první víkend v září ve městě Breda v Holandsku již od roku 2005? Že jde o dvoudenní festival, kde se sejde celý svět… Nevíte?

Tak vám asi není také známo, že nejvíce zrzavých lidí na světě se nachází ve Skotsku, Irsku a v ruské oblasti Kazan. Tam je údajně rudovlasých více než 20 procent. Tvrdí se dokonce, že kombinace zrzavých vlasů a modrých očí je jedno z nejvzácnějších kombinací. Jde jen o jediné procento, nejčastější barva zrzek je hnědá a zelená. Možná jste také neslyšeli ani o tom, že zrzavých otroků a otrokyň více než ostatních si cenili Římané. Jejich cena byla i dvojnásobně vyšší…

A kde se bere tahle barva? Je způsobena vyšší hladinou estrogenu, často též doprovázenou sníženou hladinou testosteronu. Vyšší hladina estrogenu dělá ženu více ženou a má silnější vůni feromonů. Tudíž nejen na sebe upozorní barvou vlasů, ale i svým koncentrovanějším a omamným aroma. Proto jsou zrzavé ženy pro muže přitažlivější…

A právě na tohle téma jsme zpovídali tanečnici burlesky Yassmine de Mortifére, která sice od přírody zrzka není, nicméně tuhle barvu miluje tak, že vyzkoušela snad všechny její odstíny. Odstíny, kterými dráždí široké publikum mužů, ale i žen, během jejích vystoupeních v pražském klubu Cardinal’s i jinde.

Kapitoly

Zúčastňujete se kadeřnických akcí. Jak dlouho se jim věnujete?

Několik let. Nosím kratší vlasy, vždy sestřihy profesionálních salónů a kadeřníků, které jsou tvořeny podle módních trendů včetně barevných odstínů.

Jak často měníte střihy a odstíny?

Záleží na sezóně v roce, kdy jsou akce a nabídky. Průměrně to vyjde tak jednou za tři měsíce.

Proč si zrovna libujete v zrzavých odstínech?

No, zrzavé, spíše červené, mahagonové a měděné odstíny nosím už dlouho, líbí se mi a na jinou barvu a extrémní změnu si netroufám. Necítím se úplně nejlépe, když mám vlasy tmavší. A když vybočit jiným směrem, pak to musí záležet na nabídce…

Víte, že rusovlásky na obrazech maloval často italský renesanční malíř Tizian, proto se také této podobné barvě vlasů říká ticiánová?

Něco jsem o tom četla i slyšela, ale nijak jsem se tím dopodrobna nezabývala.

Jaká je vaše původní barva?

Plavá blond, taková úplně obyčejná.

Přejděme od vlasů k profesi tanečnice burlesky. Jak dlouho to děláte?

Asi přes dva roky, skočila jsem do toho rovnou, bez kurzu, což je ta nejlepší škola. Na naší scéně se všichni známe, takže jsem určité „základy“ a inspiraci pochytila od kolegyň. Nejdůležitější je se vzdělávat SAMA, inspirovat se u světové burlesky a hledat si svoje zaměření, pracovat na sobě. Burleska je velmi otevřená, kreativní, nemá žádné limity. Každá žena může projevit svou osobnost. O to jde.

Kdo vás nejvíce inspiroval?

Star mezi burleskami – Stephanie van der Strumpf. Spolupracujeme a podporujeme se navzájem dodnes.

Kde všude vás mohou diváci vidět?

Na několika stálých místech jako je klub Cardinal´s a Le Clan v Praze, dále na příležitostných akcích, firemních večírcích a oslavách… Není to však jednoduché, protože u nás burlesku veřejnost pořád zrovna nejlépe nevnímá. Nevidí třeba rozdíl mezi námi a go-go tanečnicemi…

Převážně vystupujete na pražském Žižkově v klubu Cardinal’s. Proč zrovna tam? Čím je výjimečný?

Je to přátelský a skvělý bar, představení se tu pořádá každý týden ve večerních hodinách. Je to naše domovina, jak s kolegyněmi říkáme. Jsem tam k vidění od doby jeho založení. Zvu všechny čtenáře! Jistě budou překvapeni, jak to tam máme hezké.

Jako umělecké jméno jste si zvolila Yassmine de Mortifére. Jak jste k němu přišla? Co znamená?

Yassmine je můj internetový nick již roky. Lidi mě tak znají, proto jsem u něj zůstala. Prostě se mi líbil, jak zní. De Mortifére? Jak si vybavuji, tuhle druhou část jsem si přidala dodatečně, virtuálně. Je to takové gotické, temnější… Převzala jsem ho z francouzštiny a znamená jed. Jako burleskní oslovení zní a vyslovuje se dobře. Když se zaměříte na ostatní burlesky, zjistíte, že volí všelijaká smyslná, sexy i třeba humorná jména.

Jak moc vás ovlivňuje hudba?

Hudba, kterou využívám jako podklad, je, dá se říct, temnější a tvrdší. Jsem v kořenech rockerka, určitým způsobem to i prezentuji. Mám ale taky ráda klasický jazz, to mě rovněž inspiruje, navíc je většina lidí, kteří ho vyhledávají.

Jak moc vás ovlivňuje tanec?

Hodně. Zvláště Tribal Fusion. Jde o druh tanečního základu, který využívám i v burlesce. Pravda ale je, že ne vždy se hodí a dá použít. Je to můj koníček. Je skvělé být nějak tanečně vzdělaná, proto navštěvuji i kurz. Vhodné je dělat balet, studovat jeho základní prvky, naučit se správnému držení těla. Tribal Fusion tančím sólově i se skupinou.

V současné době se prezentujete sedmi performancemi. Můžete nám je přiblížit?

Je to pravda. Představuji několik burleskních čísel včetně ohnivé show. Jejich nastudování je náročné, je potřeba stále trénovat například triky a jiné fígly. Jinak zbožňuji vše, co souvisí s fetiš atmosférou a kostýmy, inspiruje mě rovněž cirkusové umění. Tančím s vějíři, hůlkami a oheň polykám!!!

Burleskní čísla jsou jak v klasickém, tak i modernějším provedení. Nechybí trocha nadsázky, dramatičnost, temná atmosféra a glamour, což mě zvláště baví. Každá stylizace, choreografie se vyvíjí a není od věci ji posouvat dále. Totéž platí o repasech, případně výměně kostýmů a dekorací. Někdy je složitá práce s muzikou, zejména její výběr.

Zde je malý přehled mých prezentací:

  1. show – Egyptian Fire – Jde o klasické burleskní číslo inspirované světem orientálních tanečnic a zlaté éry burlesque doprovázené jazzovou hudbou. V úvodu tančím s isis křídly, závěr je věnován ohni.
  2. show – Vampiria – Zde tančím s vějíři a ve finále představení se polévám červeným vínem symbolizující krev. Temnou glamour stylizaci tohoto čísla umocňuje gothic rock/metalová hudba.
  3. show – Alien Found – Tady se jedná o neo-burleskní číslo stojící na strhující masce a estetice fetiš kostýmu, který je postupně celý odkládán. Efektním překvapením jsou zde gejzíry jisker vystřelující z kožené podprsenky.
  4. show – Fate – Zde rozhazuji „karty osudu“, jde o minimalistické, ale dramatické číslo. To představuje i má tvář ukryta pod závojem, který pak odhodím. Vše skvěle umocňuje skladba s dramatickou atmosférou reflektující odbíjení času v závěru čísla.
  5. show – Bubble Dream – Předvádím klasické číslo v lesklých stříbrných šatech evokující lehce futuristický kostýmek, na závěr vytvářím a tančím s velkými bublinami. Číslo je inspirováno mořskou pěnou.
  6. show – Fire Show – Tuhle show nejčastěji přibližuji k burlesque/fetish, tančím se zapálenými hůlkami a předvádím fakírské triky. V rámci jednoho vystoupení mohu využívat vícero ohnivých „hraček“, jako jsou vějíře, orb, ohnivé drápy, svíčky nebo tyč. Nabízím různou stylizaci a téma představení, například s rockovou hudbou nebo Tribal Fusion s odpovídajícím kostýmem. Představení je vhodné do barů a středověkých krčem.
  7. show – Tribal Fusion – Jde o velmi variabilní taneční styl, vzdáleně vycházející z orientálních tanců, kde se stejně jako v burlesce meze nekladou. Tančím na swingovou, elektro popovou i folklórní a středověkou hudbu. Podle toho také uzpůsobuji své kostýmy.

Ohnivá burleska

Zmiňujete kostýmy. U koho je šijete? Jak drahé je jejich zpracování?

U známých návrhářek jako jsou Riwaa Nerona nebo Galeb, Sikra a další. Je běžné, že se pohybují v desítkách tisíc. Některé doplňky a zdobení si dělám sama, podle toho na co stačím.

Jak pracujete se studem? Zvládáte ho?

Jsem trochu exhibicionista, baví mě vystupovat, předvádět se, vlastně mě to naplňuje, pracuji tak na lepším sebevědomí… Určitou nervozitu a nejistotu mám, stejně tak jako dělám na sebereflexi, která mě rovněž posouvá.

Stane se někdy, že se představované číslo nepovede? Natrhne se kostým, spadne pasties (sexy podprsenka), zapálíte pódium…

Takové nehody se stávají. Že se něco takové přihodí, je naše noční můra. 🙂 Důležité je to na jevišti nějak uhrát, zasmát se tomu… Zároveň jsem poučena na co příště myslet, jak to či ono lépe zajistit.

Co říká na vaše umění rodina? Viděla někdy vaši show? Pokud ano, jaké byly reakce?

Máma a babička jsou rády a podporují mě. Bydlí daleko, proto mohou vidět jen fotky a videa.

A reakce partnera? Nežárlí?

I on mě podporuje, protože zná můj směr, kterým se vydávám. Žárlit trochu je normální, ale je nutné umět s tím zacházet. Být hrdý je důležité, to je život.

Vystupujete na festivalech?

Festivaly nejsou pro mě až tak důležité. Mám to však opět v plánu, když se povede, stejně jako další vystoupení v cizině.

Kde vás diváci mohou vidět v nejbližší době?

 V září je první akce sezóny pod produkcí Bohemian Burlesque, tentokrát s tématikou FETISH, kde budu rovněž účinkovat. Každý měsíc se pořádá Bohemian kabaret v klubu Uhelna, kde bývá hlavní hvězdou zahraniční host. Bohemian Burlesque pořádá i festival, jehož druhý ročník se má konat v říjnu, takže mě možná potkáte i tam.

Můžete nám sdělit něco více o té fetiš akci?

Jasně. Koná se pod názvem Fetish Fever v pátek 15. září od 21 hodin v pražském klubu Kotelna, který se nachází nedaleko stanice tramvaje a metra Depo Hostivař. Půjde o speciální burlesque večer s odvážnými fetiš čísly věnovanými zejména našim fanouškům, samozřejmě z řad fetišistů.

Produkce Bohemian Burlesque připravila nejdráždivější čísla, a sice s tématikou bondáže, latexu a laku, krve a mnoho jiného. Vedle místních tanečnic vystoupí i několik umělkyň ze zahraničí. Z těch místních to určitě budou hvězdy Angelica G. L´Amour a Galeb. Vstupenky jsou již v předprodeji, jedna vyjde na 350 korun.

Můžeme zveřejnit kontakt na vás pro potencionální pořadatele?

Budu ráda. Můj web a Facebook.

Často je vás vidět také před objektivem jako modelku, případně za objektivem coby fotografku…

Ano, jako modelka ráda postojím, věnuji se tomu však příležitostně. Záleží na nápadech a nabídkách módních salónů a ateliérů. Jde mi především o vlastní promo a realizaci… Co se týče fotografování, tam je to podobné. Fotím už méně, přece jen mám před sebou další obzory. Když ale fotím, specializuji se na fashion a portréty.

Jinak jsem fotografii vystudovala, nyní pracuji jako grafička, je to mé hlavní povolání vedle těch všech dalších aktivit. Nicméně, musím přiznat, že mi focení začíná chybět, asi se k němu vrátím. Přemýšlím o konkrétním projektu, uvidíme..

Oheň je forma hoření. Většinou se jím označuje kombinace světla a hodně velkého množství tepla. Fascinace ohněm je stará jako lidstvo samo. Mnoho lidí po celém světě se zabývá nejen jeho praktickým využitím, ale vnímá ho jako formu uměleckého vyjádření. S tímto fenoménem se setkáváme napříč kulturami po celé Zemi.

Ohnivé efekty jsou k vidění na mnoha hudebních koncertech, šermířských slavnostech a velkolepých festivalech, opomenout nesmíme ani ohnivé představení v podobě ohňostroje oslavujícího příchod nového roku. Nemáte-li možnost zažít ohnivou show v podání Yassmine de Mortifére, můžete se kochat jejími videi umístěnými na shora uvedeném „fejsbukovém“ profilu, případně na serverech Youtube nebo Vimeo, které umožňují sdílení audiovizuální tvorby.

Po mnoho let ženy okouzlují muže při tanci. Říká se, že jedině tak žena dovede nejlépe dávat najevo půvab, přitažlivost a šarm. A když k tanci přidá prvky umění BURLESKY, stává se navíc atraktivnější. Jde totiž o balanc mezi tancem, erotikou a humorem. Samo slovo pochází z italského burlare, přeloženo do češtiny: rozesmát, pobavit. Slovo označující umění, které se vrací zpět i do našich krajů. A nejen tam. Burleska zažívá renesanci po celém světě.

Fotografie jsou zapůjčeny těmito fotografy: Lucie Kout, Sachtikus a koki9, další jsou z archívu umělkyně[no_toc]

Napište komentář

Kliknutím na tlačítko ODESLAT KOMENTÁŘ udělujete
souhlas se zpracováním osobních údajů.

Spolupracujeme: