Striptýz (také erotický tanec) je erotická varianta jakéhokoliv tance, při kterém tanečnice/tanečník ze sebe svléká oblečení (rychlost záleží na hudbě a choreografii), dokud není bez něj, nebo jen ve spodním prádle. Hlavním účelem erotického tance je vyvolat sexuální touhu.

Vhodné prádlo pro erotický striptýz

Striptýz je počeštěné anglické slovíčko stripteaze, v podstatě se jedná o složeninu slova strip (= svléknout se) a tease (= dráždit, pokoušet se), který má stejný význam.

Při tomto elegantním svlékání hrají velkou roli i svršky – mnohdy jde o krásné erotické prádelko – například provokativní korzet, sexy podvazky, punčošky či jiné.

V západní kultuře je striptýz pravidelně provozován v tzv. strip klubech, ovšem je možné si striptérku/striptéra objednat i na soukromou událost.

Patří k nejstarším řemeslům?

Nelze jasně určit, jaké řemeslo je starší – zda prostituce nebo striptýz. První erotické tance jsou známy již ze starověké Indie a Mezopotámie. Evropa erotické tance přejala z některých tradičních egyptských tanců (především od kočovných tanečnic Ghawazi).

První striptýz v podobě, v jaké ho známe dnes, byl na veřejnosti poprvé předveden v 90. letech 19. století v Paříži. Ve Francii přispělo k oživení striptýzu známé divadlo burlesque.

Burlesque představení nechtěla porušovat tehdejší zákony o nahotě, proto byly tanečnice chytře oblečeny tak, že ve skutečnosti byly prakticky nahé.

Kdy mělo svlékání největší oblíbenost?

Ovšem opravdový rozmach a popularitu zažil striptýz v Evropě i v Americe až v 1. polovině 20. století (především ve 30. letech). V roce 1940 se kromě běžných termínů jako je striptér a striptérka začalo pro erotické tanečníky užívat eufeministické pojmenování ecdysiast. V minulosti nebylo zvykem, aby striptýz prováděli také muži. To se změnilo v době sexuální revoluce v 70. letech 20. století.

Již v 90. letech 20. století byl striptýz vedle prostituce nejvyužívanější erotickou službou, a strip kluby se rozrostly po celém západní světě.

Jak vybrat to správné erotické prádlo?

Neméně důležitou součástí každého striptýzu je také oblečení, které má tanečnice nebo tanečník na sobě. Dříve se velké oblibě těžilo erotické spodní prádlo kombinaci s punčoškami, podvazky, apod. V současné době striptéři svým oděvem představují nějaký konkrétní charakter / roli – např. policistu, hasiče, zdravotní sestřičku, roztleskávačku.

Spolupracujeme: