Dnes si povíme, jak správně pečovat o erotické hračky, které se vám doma všude možně válejí. Popíšeme jednotlivé materiály, z kterých se hračky pro dospělé vyrábějí, a u každé uvedeme vhodné metody k hygienickému očištění a případnému uskladnění.

Hygiena a čištění sexuálních pomůcek pod drobnohledem

Základem je před prvním použitím hračku vždy omýt – množství výrobců ochraňuje hračky speciální dezinfekcí, kterou je nutné smýt. Většinou stačí vodou s trošilinkou mýdla – zde ale záleží na konkrétním materiálu. Ten si dohledejte na stránkách prodejce, nebo na obalu samotného produktu a pak se podívejte zde na jednotlivé druhy a jejich ideální čištění.

Jednotlivé materiály hraček a péče o ně

Vybrali jsme pro vás nejčastější materiály, které najdete u sexuálních hraček u citelné části českých on-linových i kamenných sexshopů. Ke každému jsme doplnili i vhodnou péči pro očištění a dezinfekci, abyste měli vždy možnost maximálního vyčištění hračky před a po hrátkách.

ABS plast

Charger vibrátor Tento materiál má velmi těsnou chemickou strukturu (mřížku), takže jeho povrch nemá miniaturní dírky, v kterých by se mohly usazovat nečistoty či bakterie. ABS plast je tvrdší materiál podobný klasickému plastu (PVC), ale oproti němu neuvolňuje škodlivé látky (změkčovače – ftaláty), a proto je vhodný pro erohračky. ABS plast používají pro hračky především hlavní světový hráči – LELO, Fun Factory a další menší společnosti (Odeco, FeelzToys a další).

Čištění: horkou vodou, mýdlovou vodou či lihovým přípravkem (například Erotic Toy Cleaner)

Dřevo

Dřevo je poměrně problematický materiál a u hraček se téměř nepoužívá. Na výrobu dřevěných hraček se na světě specializuje pouze pár firem – nám je známá německá WaldMichlsHoldi. Povrch dřeva je velice porézní, a proto je velmi náchylný na rozmnožování bakterií a plísní. Hračky z dřeva proto mají speciální glazuru na bázi skla, která těmto škodlivým jevům brání.

Čištění: horkou vodou, mýdlovou vodou.

Keramika

Keramický anální kolík Ceramix Keramika je výtečný materiál pro výrobu hraček – má velice těsnou chemickou mřížku, takže jeho povrch je po glazování (nanesení speciální odolné vrstvy na povrch keramiky) velice pevný a nepropustný. Keramika se používá u velmi luxusních hraček. Při hraní se může využít jejích vlastností, které jsou velmi podobné sklu – rychle přejímá chlad/teplo, velká odolnost a vyšší váha.

Čištění: horkou vodou či lihovým přípravkem.

Kov

Kovy se u erotických hraček používají zřídka a většinou se jedná o exklusivní pomůcky, jejichž cena se může vyšplhat až na desítky/stovky tisíc. Pro tyto luxusní hračky do postele se používá zlato, stříbro a platinu – viz luxusní kolekce švédské značky LELO.

Čištění: horkou vodou či lihovým přípravkem – přežijí snad vše.

Jelly / gel

gelové dildo - přísavka Jelly je klasický gel, který jistě znáte z mnoha erohraček. Je na omak příjemně měkký, často průhledný a nabízí veliké množství tvarů a barev. Gel má ale své nevýhody – povrch je velmi porézní, takže je nutné ho po každém hraní pečlivě očistit. Plus množství „geláků“ může obsahovat nezdravé příměsi (například změkčovadla, která se při hraní uvolňují do sliznice). Časem také gelový materiál stárne a zhoršují se jeho vlastnosti – může popraskat a nelibě vonět.

Čištění: horkou vodou či lihovým přípravkem.

Latex

nafukovací anální kolík Na latex má čím dál větší množství lidí alergii. Přírodní kaučuk totiž obsahuje velké množství alergenů – i přesto se stále používá pro velké množství hraček. Například u nafukovacích kolíků do zadečku je latex klíčovou složkou, protože jiné materiály mají s opakovaným roztahováním problémy.

Čištění: nedoporučujeme využít lihových čističů ani vroucí vody, využijte mýdlové vody, nebo speciálních přípravků na latex.

Silikon

We-Vibe Touch recenze Silikon je jeden z nejbezpečnějších materiálů, které se používají v erotickém průmyslu. Je netečný vůči prostředí, hypoalergenní a má velmi těsnou strukturu – na jeho povrchu těžko ulpívají nečistoty a bakterie. Silikon je odolný vůči slunečnímu záření, má vysokou barevnou stálost a časem nedegraduje. Dnes je už téměř standardem použít lékařský silikon pro erohračku.

Čištění: je možné hračky krátce vyvařit ve vroucí vodě, případně očistit lihovým přípravkem.

Sklo

recenze kolíku Perfektní materiál, který je maximálně netečný a má velice těsnou chemickou mřížko. Na jeho povrchu nic neulpí, při lubrikaci stačí malé množství gelu/oleje a hned skvěle klouže. Pro výrobu hraček je v poslední době velmi vyhledávaný. Ohledně čištění a uskladnění je sklo jeden z nejlepších materiálů.

Specialisty na výrobu erotických hraček ze skla jsou odborníci ze značky GlassVibrations. Vyrábějí především anální kolíky a dilda, ale některé kousky mají zabudované i vibrace. Sklo pro erotické hračky je bezpečné díky vysoké odolnosti – pro tyto účely se používá borosilikátové sklo, které se mnohdy nazývá jako pyrex.

Čištění: možné vyvářet a čistit lihovými přípravky, případně umýt v myčce.

TPR / TPE

umělá vagína Fleshlight Termoplastická guma (thermoplastic ruber) je speciální materiál, který má podobné vlastnosti jako lidská pokožka – příjemný na omak, lehce přejímá teplo a věrohodně vypadá. Tento materiál se u mnoha společností nazývá odlišně – Real Feel SuperSkin, Loveclone, Cyber skin, Nature skin, Super clone a další.

Nevýhodou jemnosti tohoto materiálu je to, že po použití (a pro skladování) je nutné povrch vysušit a napudrovat – povrch gumy je natolik jemňoučký, že by se mohl při delším skladování nenávratně slepit se zbytkem hračky a znehodnotit ji tak.

Čištění: nepoužívejte mýdlové vody, využijte spíše jen čisté horké vody, v případě většího znečištění zředěný roztok dezinfekce na erohračky.

jak pečovat o hračky pro dospělé

Jak skladovat erotické hračky

Erotické hračky z různých materiálů je vhodné uskladňovat v samostatných krabičkách (například v těch z výroby), nebo taštičkách (buď od výrobce dodaných – my jsme testovali Fun Factory Toybags). My jsme pro své hračky vyrobili dvě veliké krabice a jednotlivé kousky jsou v taštičkách.

Skladování je důležité věnovat pozornost – některé materiály mohou spolu reagovat a docházet tak k jejich degradaci.

Nám se podařilo po půlročním špatném skladování zničit podřadnější řadu silikonu (pravděpodobně byla vadná a neměla vůbec přijít do oběhu) – při reakci s gelem (jelly) se začal rozpouštět.

Jak pečujete o své hračky vy, případně jak je skladujete? Dejte nám vědět v komentářích.