Neuběhlo moc času od vydání prvního dílu (50 odstínů šedi – 50 Shades Of Grey) a je druhý – 50 odstínů temnoty. První díl mě vyloženě zklamal (viz recenze TIP na knihu: 50 odstínů šedé – plytký a prázdný. O to více mě překvapilo, že druhý díl je lepší. Mnohem lepší.

Odstíny šedi znovu šedivé

Je cítit, že autorka se prvním dílem trochu vypsala a druhý už je vícevrstevnatější. Postavy jsou lépe prokleslené a dokonce se tam děje více než, že Christian Gray se dotkne Anastazie a ona se jedním dotekem skoro udělá (a to bylo v prvním díle rozepsané na mnoha stranách).

Příběh je celistvější, více se rozvine minulost Graye, konečně se také dovídáme, co je za jeho „padesát odstínů šedi“ zodpovědné. Proč je tak tvrdý k ženám a proč si jako subinky vybírá drobnější brunetky… Všechno má kořeny v jeho minulosti.

K zápletce není nutné moc dodávat – k základnímu komplikovanému d/s vztahu mezi Christianem a Anastazie, se přimotá bývalá Grayova minulá sub – Leila. Tak zničená, tak šílená, až dokonce začne oba protagonisty příběhu ohrožovat…

Na to, jak v prvním díle byl sex (a pokud možno tvrdý) na mnoha stránkách, zde jsou nám sexuální scény dávkovány mnohem pečlivěji. Nedočkáte se zde ani tvrdých praktik, jen trocha škádlení, pár svorek a lehkého svazování. Klasiky z minulého dílu („moje vnitřní bohyně vrněla blahem/skákala kozelce/metala salta; pojď na to bejby“) si ale užijete dosti. Více hrátek si užijete jistě v třetím díle, protože „Ana“ se ke konci dvojky otevřela tvrdším hrátkám.

Cituji:

„Řekl bych, že jste svlečená, slečno Steelová,“ konstatuje spokojeně. Přehazuje mi kravatu kolem krku a mučivě pomalu ji umně váže do něčeho, o čem se domnívám, že je to kvalitní windsorský uzel. Když ho utahuje a jeho prsty se otírají o můj krk těsně nad klíčními kostmi, vyšle do mého těla takový proud energie, až zalapám po dechu. Nechává široký konec kravaty hodně dlouhý… jeho špička mě šimrá až v klíně.

Konec citace

Je trochu škoda, že z erotického románu (sic jsem měl proti němu veliké výhrady) se stala erotická pohádka. Z knihy zmizela většina BDSM hrátek z minulého dílu – které ji alespoň trochu oživovaly a odlišovaly od jiných „harlekýnek“. Zde máme dva dramatické momenty a zbytek jen laškování a princ na bílém koni. Což věřím, že čtenářkám se bude velmi a velmi líbit… Prodejcům tvrdších erotických hraček taky. Ale kvalitní literaturu z toho nevydolujete, i kdybyste chtěli sebevíce.

O čem bude třetí díl? Čtenáři, kteří ovládají angličtinu to jistě vědí, čeští čtenáři si ale musí počkat přibližně do května na vydání třetího a závěrečného dílu. Nedivil bych se, kdyby vše skončilo happy endem. To by totiž svět nadržených čtenářek toužících po miliardáři s šedivou kravatou nezvládl, kdyby neskončili Christian a Anastazie spolu navěky věků.

Knihu 50 odstínů temnoty (Fifty Shades Darker) autorky E L James vydalo Nakladatelství XYZ.

Napište komentář

Kliknutím na tlačítko ODESLAT KOMENTÁŘ udělujete
souhlas se zpracováním osobních údajů.

Vaše názory 2 názory

Hezký den,

vězměme to postupně. Můžete začít od 0. dílu a pokračovat an konci vždy na další a složitější:) https://www.lascivni.cz/navody/bondage-serial-zakladni-uzly-a-bezpecnost/.

Ohledně délky a prádelní šňůry: záleží na každém z úvazů – mělo by to u nich vždy být napsáno – základem mohou být 2×2 metry – rozhodně ne – bude velice dřít a tím bude nebezpečná.

S materiály to je náročnější: dle nás jsou nejlepší bavlněná a hedvábná – ty jsou přímo určené na svazování a jsou bezpečná – psali jsme o nich zde: https://www.lascivni.cz/eroticke-hracky-pomucky/porad-cim-te-svazat-cim-cim-cim/

hledám nějaký navody na svazování – spíše obraskové nebo videa. a který materyjál lan se doporučuje ? a kolik lana si potřebuju ?
a šnura na pradlo je idealní ?

Spolupracujeme: