Orgasmus neboli vyvrcholení je výsledkem sexuálně reakčního cyklu. Pro orgasmus je typické intenzivní fyzickou rozkoší, kontrolovanou autonomním nervovým systémem.

Pro mnohé jediná radost v životě, sexuální vyvrcholení, uvolnění napětí i stresu, nadpozemská rozkoš nebo kosmický zážítek. Odborně „fyzická rozkoš kontrolovaná automnomním nervovým systémem, doprovázená rychlými cykly svalových kontrakcí v dolních pánevních svalech“.

Orgasmus doprovází rychlé svalové kontrakce v oblasti pánevního svalstva obklopující pohlavní orgány a anus. Při mužském orgasmu navíc ještě většinou dochází k ejakulaci (tj, výron semene).

Ženský i mužský vrchol

Prostě důvod, proč sex nepraktikujeme výhradně k plození potomstva i přesto, že ono vyvrcholení doprovází přirozený výstřik semene u mužů právě k prvotnímu účelu oplodnění ženy. Dosáhnutí vyvrcholení následně doprovází znatelná únava, vypětí, dokonce i hlad.

Redakční podcast = musí dosáhnout žena vyvrcholení?

Mokrý orgasmus (neboli squirting)

Perličkou v tomto tématu je skutečnost, že přítomnost ženského orgasmu závisí na inteligenci dané ženy, někdy je orgasmus při aktu dokonce umocňován potřebou se jít vymočit, která se ignoruje.

Mokrý orgasmus (mnohdy označovaný jako squirting).

Vyvrcholení pod dohledem vědců…

V Nizozemí probíhal výzkum zaměřený na děje probíhající v ženském a mužském mozku během orgasmu. Dle zjištěných výsledků se mužský i ženský mozek v průběhu orgasmu chová takřka stejně. Skenování mozků u obou pohlaví jasně prokázalo, že rozsáhlé oblasti mozkové kůry během orgasmu dočasně utlumí svoji aktivitu.

Další výzkumy uvádějí, že přibližně 20 – 30 % žen při souloži nedosáhne nikdy vaginálního orgasmu, případně jej dosáhne jen málokdy.

Tato ženská anorgasmie bývá často spojena s psychologickými, sociálními nebo emocionálními faktory, naopak fyziologické faktory bývají příčinou výjimečně.

Spolupracujeme: