Tohle téma se v kinky komunitě zmiňuje čím dál častěji, takže jsme ho museli do našeho erotického slovníčku zapojit též. Aftercare (neboli otrocky přeloženo jako: péče po xyz, následná péče, …) je termín v oblasti sexuality, který se často používá v BDSM komunitě. Ale svou hodnotu a účinek najde i v rámci jiných sexuálních hrátek, které mohou pro zůčastněné být i tak extrémně silné pro tělo a hlavu.

Co to je?

Ve zkratce se jedná se o péči (a vědomou pozornost = to je extrémně důležité) poskytovanou po skončení intenzivních sexuálních aktivit, jako jsou například BDSM hrátky, bondage session s riggerem, veřejné vystoupení, … apod.

Co obsahuje?

Aftercare může zahrnovat fyzickou péči, jako je ošetření jakýchkoli zranění (pokud vůbec vzniknou – například stopy po lanech z úvazu, lehké oděrky, stopy po dopadu spankingových hraček aka důtek, bičíku, …), ale také emocionální pozornost, která může zahrnovat komunikaci, podporu a ujištění se, že všechny zúčastněné osoby jsou v pořádku a mají prostor vyjádřit své pocity a potřeby. A i díky tomu zpracovat své zážitky.

To může zahrnovat objetí, teplý ručník, zahřátí ve sprše / vaně, klidný hovor nebo prostě jen blízkost a pozornost.

Tématu BDSM se více věnujeme v rozhovorech:

Je to i téma, které řešíme napříč našimi podcastovými díly – ať už kolem bondáže, vystoupeních či akcích typu Prague Fetish Weekend:

Proč je tak důležitý?

Je to velmi důležitý prvek snad jakýchkoli intenzivních sexuálních zážitků. Z naší zkušenosti redakce pomáhá upevnit pouta mezi partnery (vědí, že tu pro sebe jsou), uvolňuje stres a napětí ze samotného erotického aktu.

A současně i zajišťuje, aby všichni zúčastnění měli pozitivní zážitek a cítili se podporováni a respektováni.

Pomáhá i všem se vrátit zpět do plného vědomí – například po prožitku v rámci topspace či subspace.

Což je rozhodně silné téma v kontrastu s BDSM, které veřejnost vnímá jako útrpnou/bolestnou činnost, přitom realita je typicky odlišná (aneb právě následná péče, smyslová deprivace, … a další podtémata) = viz náš redakční podcast Petra a Aly:

Image by Alexander Krivitskiy from Pixabay

Spolupracujeme: