Říká se, do třetice všeho dobrého… Mno… První díl (50 odstínů šedi) stál za starou bačkoru. Ta šeď tam byla opravdu dominantní – literární šeď. Hloupoučký příběh o naivní panenské studentce Anastazii a miliardářském bohatýrovi s vybraným sexuálním apetitem… A to vše roztaženo na 600 stran. K zbláznění. Plochý příběh neokořenily ani sexuální scény s BDSM tematikou, která byla na úrovni domácího hraní – plácnutí přes zadek není zrovna nic extrovního.

Má smysl číst 50 odstínů šedi potřetí?

Druhý díl (50 odstínů temnoty) rozvíjel postavy z prvního dílu a přidal pár dalších. Už je vidět, že autorka (E L James – ne opravdu tam nechybí tečky, prostě tak je správně její pseudonym) se trochu vypsala a snaží se jít do hloubky. Podívali jsme se do minulosti Greye (našeho sadistického miliardáře) a snad se tu objevilo něco více než romantická zápletka o dvou zbloudilých duších. Dokonce i nějaké napětí tu máme.

Takže prý do třetice všeho dobrého? Musím uznat, že třetí díl je nejzdařilejší, dějově je mnohem propracovanější, i postavy reagují na své okolí uvěřitelně. Charaktery jsou vykreslené více do hloubky, strach, láska – to vše zde najdeme.

Třetí díl bude nejzajímavější na filmovém plátně (ano trilogie 50 odstínů se plánuje zfilmovat), protože se zde aspoň něco děje. Říkám sice, že je nejzdařilejší, ale jelikož první díl považuji za blábol na úrovni červené knihovny od Rosamind Pilcherové a druhý díl na mém názoru toho moc nezlepšil, tak není to zas taková výhra.

K příběhu: Greye dohání velmi stará minulost – až z jeho dětství. Náznaky už jsme viděli v druhém díle, ale zde se už krásně rozvine nenávist jednoho z antagonistů… Dokonce dojde i na únos a vydírání. Romantická linka je zde samozřejmě také – pro mě patřila mezi ty nejnudnější pasáže, protože se už třetí díl omílalo stále to samé – dokáže mě milovat? Zasloužím si ho/ji? Blá, blá, blá…

Pokud vás i v minulých dílech iritovalo oslovení „Bejby“, tak si ho zde užijete na stopadesáté prvé. Znovu a znovu.

Co sexuální BDSM scény?

Můžete se „těšit“ na znehybnění Any pomocí pout (viz citovaná ukázka), či dominantně-submisivní seance v Červené herně. Možná si přijdete na své (ač to nejsou nijak fyzicky či psychologicky tvrdé hrátky), ale na sexuální román to prostě nestačí. I ten první nebyl zas tak provokativní, jak se říkalo… Nemůžu si pomoci, ale sexuální scény s BDSM tematikou (i celý příběh) má neskonale lépe zvládnuté moje dříve doporučovaná kniha The Diary of Submisive od Sophie Morgan.

Cituji:

„Jak zní únikové slovo, Anastazie?“ „Nanuk.“ „Dobře,“ chválí mě, bere mě za levou ruku a zapíná mi pouta kolem zápěstí. To samé pak dělá i s mou pravačkou. Levou ruku mám spoutanou s levým kotníkem a pravou s pravým. Tak počkat, nemůžu natáhnout nohy! „A teď,“ vydechne Christian, „tě ošukám tak, až budeš křičet.“

Konec citace 

Jak asi může skončit nejsledovanější „mummy porn“ (porno pro maminky), které rozvířilo debaty o sexu v celé společnosti? Bude Ana (zkráceně od Anastazie – mimochodem právě její zkrácené jméno mě neskutečně štvalo, nejenom mě, protože se často míchalo se vyjádřením souhlasu – ano… takové jazykové lapálie v originále nenajdete) s Greyem šťastná až do smrti? Mno hádejte

Knihu 50 odstínů svobody (Fifty Shades Freed) autorky E L James vydalo Nakladatelství XYZ.

Napište komentář

Kliknutím na tlačítko ODESLAT KOMENTÁŘ udělujete
souhlas se zpracováním osobních údajů.

Vaše názory 2 názory

joo,každej to vnímá jinak:) Co člověk,to pohlad,to názor:) Je to jak u filmů – jeden chválí,druhej nadává a třetímu to nestojí za slovo:)

Naprosto souhlasím:) věřím, že se najde dostatečné publikum, které si tu knížku maximálně užije a posune je to třeba sexuálně osmělí se a nebudou se tak stydět říkat svá přání (třeba s bdsm tématikou).

Také doporučuji:)

K zasmání?:)

Spolupracujeme: