Nečekejte nic vulgárního či prudérního. Spíše lehce lechtivou komedii (u které romantická linka je jen doplňkem) o vynálezu, bez kterého by nebylo ani Lascivni.cz (a samozřejmě spousta žen by trpěla „hysterií“).

Tehdy se hysterií označovaly emotivní, nepřiměřené reakce plné pláče, křiku či lítosti. Tehdejší jednoduchou „logikou“ došli k tomu, že „hysterie“ je způsobena dělohou (muži dělohu nemají a hysteriemi netrpí).

Řecký název pro dělohu je hystera – odtud pochází i označení hysterie.

Jak se dříve léčila hystérie? To byste nevěřili!

Původně jako léčbu doporučovali lékaři (dle filmu) horké koupele, ledové koupele, ledové střiky nebo jízdu na koni. Někteří průkopníci (jako doktor Dalrymply) léčili hysterii zevní manuální masáží vagíny.

Netušili, že tím ženy dávají četné orgasmy (záškuby těla při orgasmu lékaři považovali za podružný projev hysterie) – hlavní bylo, že se díky nim ženy „uklidní“ a přestanou mít své emotivní nálady (na krátkou dobu).

Příběh je zasazený do viktoriánské Anglie a je inspirován reálným příběhem o doktoru Mortimeru Granvillovi, který nechtěl už pokračovat v léčení zpátečnickými metodami. A díky tomu byl nejednou vyhozen z nemocnic a léčeben.

Jeho přítelem byl mecenáš, vynálezce a milovník elektřiny lord Edmund – ten hrál v našem příběhu klíčovou roli.

Trailer k filmu Vrtěti ženou:

Doktor se po pár eskapádách dostal do ordinace doktora Roberta Dalrympleho, který se zaměřoval na léčení hysterie u žen. Velice ochotně ho zaměstnal – sám už nestačil „léčit“ všechny své pacientky.

Jak vlastně vznikl první erotický vibrátor?

Vynález vibrátoru vznikl jen z bolavé ruky doktora Granvilla, který už nezvládal „opečovávat“ své mnohé pacienty – dle filmu jedno léčebné sezení trvalo 1 hodinu – nedivme se mu, že ho bolely ruce.

Prvním vibrátorem se stalo upravené elektrické péřové oprašovátko (jež sestrojil lord Edmund), které Granvill zbavil peří – a hle vibrátor byl na světě.

První vibrátor dostal jméno Jolly Molly (Veselá Molly) – prý podle první odvážné ženy, která vibrátor vyzkoušela. Vibrátor byl napojen do elektrické sítě – dnešní moderní obdoba na baterie přišla až mnohem později.

Skvělé obsazení

Film Vrtěti ženou (v originále nazvaný Hysteria) dle mého má kvalitní herecké obsazení – Maggie Gyllenhaal, Hugh Dancy, Rupert Everett, Felicity Jones a další. Především Maggie G. exceluje v hraní emancipované ženy (jednu z dcer lékaře Dalrympleho), která bojuje za ženská práva a otcovo „léčení hysterie“ nepovažuje za lékařskou metodu.

Zábavnou formou nabízí exkurzi do doby, kdy došlo k jednomu z nejlepších vynálezů lidstva – svět žen bez „hysterie“ je mnohem krásnější nemyslíte?:)

Napište komentář

Kliknutím na tlačítko ODESLAT KOMENTÁŘ udělujete
souhlas se zpracováním osobních údajů.

Spolupracujeme: