Předchozí rozhovor o riggerce Edně měl velký ohlas. Není tedy divu, že jsme se poohlédli ještě po další celebritě, která v oboru vázání vyniká. JOAN VON BROOK si dovede naplno užít, když někdo druhý rozhoduje za ni, respektive nakládá s jejím tělem. Což je zároveň dobrým základem k tomu, jak se stát kvalitním riggerem, tedy osobou, která váže druhého. A co může být ještě víc, než obě strany mince zúročit v roli lektorské práce. Posuďte sami!

Jste lektorkou vázání. Kde všude workshopy pořádáte?

Před čtyřmi lety jsme začínali v Brně, kde jde spíše o jednodenní nebo večerní záležitost, v Praze se vyskytujeme hlavně o víkendech. V poslední době však dáváme o sobě vědět častěji. Vedle několika víkendových akcí v měsíci pro různé úrovně pokročilosti pořádáme semináře každý týden pro všechny ty, co nikdy nedrželi provaz v ruce. Také plánujeme jednou za čas zavítat do Hradce Králové a podle zájmu i do dalších měst. Poslední dobou je o nás velký zájem i v zahraničí. To nás moc těší.

O jaké úrovně pokročilosti se jedná?

Zájemce rozlišujeme na začátečníky, mírně pokročilé a pokročilé. Začátečníky nazýváme ty, co se provazu nikdy nedotkli, nebo mají jen minimální zkušenost, popřípadě jsou to samoukové. Mírně pokročilí jsou pak ti, co za sebou už nějakou tu zkušenost s vázáním na zemi mají. Ten, kdo bezpečně zvládá bondáž závěsnou, se pak může pyšnit označením pokročilý. V popisu každého workshopu se ale snažíme vždy slovně specifikovat konkrétní požadavky na úroveň účastníků.

Takže velkou roli hrají i témata…

Ano, ta jsou velmi rozmanitá. Ať už vázání na zemi, ve vzduchu nebo ve vodě. Více zaměřená na techniku, tedy na konkrétní typy úvazů, jindy zase orientovaná na emoce, jako je tomu třeba u sadistické bondáže – ponížení v provazech, nechybí ale ani něžné vázání. Taky cvičíme dech a nejen to.

Riggerka: Joan von Brook, Modelka: Ori WhatisNormal

Jak dlouho kurzy trvají?

Dvě až šest hodin. Dvě hodiny mají pražské úterky, protože jsou uprostřed pracovního týdne. O víkendech se mohou konat zpravidla po třech hodinách, takže se dají stihnout až čtyři kurzy. Některá témata si ale vyžádají školení šestihodinové, samozřejmě s velkou pauzou uprostřed.

Hlásit se mohou jedinci, nebo upřednostňujete dvojice?

Až na výjimky umožňujeme přihlašování i jednotlivcům. V takovém případě ale nemůžeme zaručit, že se najde vhodný protějšek, než se workshop zaplní. Doporučujeme proto hledat partnery po vlastní ose a hlásit se rovnou jako dvojice.

Jaký je zájem ze strany pohlaví?

Padesát na padesát. Jen občas se stane, že je přemíra mužů.

Rigger a fotograf: Soptík Zet, Modelka: Joan von Brook

Co si kurzista musí vzít s sebou?

To se obyčejně liší workshop od workshopu, vždy to upřesňujeme v jeho popisu. Samozřejmě nezbytné jsou provazy. Umíme je však nabídnout ke koupi i k zapůjčení, takže vlastně stačí jen dojít. Na závěsné workshopy jsou často potřeba karabiny, ale ty nově prodáváme také.

Kde a kdy se budou konat nejbližší kurzy?

Vyučujeme opravdu hodně často, takže uvedu jen pár nejbližších akcí. Pravidelné jsou už zmíněné pražské úterky pro každého.

  • 1. května proběhne v Praze seminář na téma Otevřená a zavřená vázání, kde se kurzisté učí polohovat tělo, nohy a ruce. Zapomíná se totiž, že zakloněním hlavy, prohnutím hrudníku nebo skrčením nohou k tělu působíme na psychiku vázaných. Naučí se proto využívat běžné úvazy s důrazem na vytváření otevřených nebo zavřených poloh nebo jejich paradoxních kombinací, kdy jednu část těla zavřeme, abychom jinou otevřeli pro způsobení hlubších emocí.
  • 10. května (mimořádně ve čtvrtek) se bude konat na tom samém místě školení zvané Jeden provaz – prožitek bez techniky. Zaměříme se v něm na práci s jedním provazem tak, abychom zapomněli na techniku a soustředili se na našeho partnera. Abychom si hráli a vytvářeli množství různých pocitů. Nabyté dovednosti je pak možné přenést do jakéhokoliv vázání, protože tradičně vážeme vždy právě jedním provazem naráz.
  • 15. května se orientujeme na téma Provazy a dech. Dech je nástroj, kterým lze vázání neuvěřitelně umocnit a přidat mu další rozměr. Účastníci jsou informováni například o tom, jak jím strhnout sebe i svůj protějšek do hlubšího prožitku před vázáním i při něm, jak číst partnerovo dýchání i jakým způsobem ho lze omezit…

To je Praha. Mimo hlavní město?

V Brně o víkendu 29. dubna dostane zelenou téma Utahujeme provazy – kde, jak a proč?, kdy se kurzisté, kteří chtějí svoje vázání více utahovat, ale bojí se, dozvědí, co si mohou dovolit k různým částem těla. Respektive kde je nutné vázat spíše volněji a kde se mohou vyřádit.

Naučí se také, jakým způsobem utahovat, aby dosáhli maximálního efektu a kontroly nad provazem. To vše je doplněno o informace souvisejícími jak s anatomií, tak tloušťkou a vlastnostmi provazu, což má rovněž svůj význam.

Ve jmenované metropoli se mohou zájemci těšit také na Shibari Night s provazy v bazénu, tedy zajímavý večer, který se koná 19. května. Tady si vyzkoušejí, jak se chovají provazy ve vodě, dopřejí sobě a protějškům stav téměř bez tíže, pocit bezmoci, úplnou ztrátu kontroly, omezení dýchání při ponoření a náročnost při snaze udržet se na hladině. Seznámí se rovněž s náměty her ve vodě.

Rigger: Soptik Zet, Modelka: Joan von Brook, Fotograf: Petr Jedinák

Jeden z vašich víkendu dostal jméno Boot Camp, o co v něm jde?

Jde o označení pro přísný a důkladný režim nácviku nebo učení se nových dovedností. Vázací boot camp je připraven na 26. a 27. května v prostorách pražského Karlína. Tady bude příležitost zdokonalit se nejen v technice, ale zapracovat také na estetice a improvizaci při vázání.

Zacílí se na získání rychlosti a sebejistoty v základních závěsech či řešení problémů. Chvílemi dojde k improvizaci pro odpoutání se od naučených vzorů, aby si přítomní vyzkoušeli odlišnou estetiku vázání.

To vše se děje za asistence lektora Soptíka, který vede workshopy provazové bondage od roku 2011, nicméně samotnému vázání se věnuje více než sedmnáct let.

Studoval japonskou bondage pod vedením nejvýznamnějších současných představitelů jako Kinoko Hajime, Osada Steve, Kanna, Naka Akira a mnoha jiných. Rovněž je autorem stránek xbondage.cz, kde je možné se o dalších akcích dozvědět více. Na tomtéž odkazu jsou uvedeny ceny kurzů a registrační formulář.

Když je řeč o cenách, na kolik takové školení přijde?

Je to různé, odvislé od našich nákladů na jeho pořádání. Nejlevnější bývají za stovku na osobu, dražší se mohou vyšplhat na několik set. Proti cenám v zahraničí jsme velmi levní.

Existují mimo výcvik i neformální sezení mezi účastníky a lektorem?

Mimo vyhlášené workshopy nabízíme soukromé lekce, kde je pouze jeden pár. Tak se lze lépe zaměřit na potřeby dané dvojice. A jinak si všichni obvykle sedneme k obědu o velkých pauzách, po celém víkendu často i k večeři.

Rigger a fotograf: Riccardo Wildties, Modelka: Joan von Brook

Dostane se na teorii vedle samotné praxe?

Ona ta praxe není od teorie oddělitelná, takže součástí školení jsou vždy i informace o bezpečnosti, komunikaci, tipy na hraní a samozřejmě „technické“ vychytávky jako například: jak ušetřit energii a být rychlejší. Pro vázané jsou důležité hlavně informace o komunikaci a jak rozeznávat signály vlastního těla.

Dovedete promluvit na téma historie vázání?

Ano, ale to děláme většinou formou přednášek než workshopů, kde se spíš všichni těší, až budou moci vzít provaz do ruky.

Kdy jste objevila kouzlo vázání vy sama? Kdo vás k němu přivedl?

V létě to bude pět let, kdy jsem v Brně navštívila vystoupení italského páru Kinbaku Luxuria. Což mě uchvátilo tak, že jsem brzy opustila všechny ostatní volnočasové aktivity a začala se věnovat vázání na „dvě stě“ procent.

Z naší republiky jsem nejvíc od začátku spjatá s už jmenovaným Soptíkem, který byl mým prvním lektorem a doteď je mým vzorem a učitelem.

Riggerka: Joan von Brook, Model: Mikael Aroha Nui, Fotograf: Soptik Zet

Máte zkušenosti s oběma stranami provazu. Jste raději svazována, nebo riggerkou?

Baví mě obě strany a hodně záleží na náladě. Abych se dokázala uplatnit jako riggerka, potřebuji i sama jednou za čas svázat.

Koho vážete raději? Ženy, nebo muže?

Vážu ráda kohokoliv, kdo mě zaujme. Na pohlaví nezáleží.

Přihodil se vám nějaký úraz? Přivodila jste úraz druhému?

Ano, přihodil. Mám za sebou několik menších nervových zranění, která na pár dní ovlivnila citlivost části kůže. Jednou jsem se rozhodla ignorovat pichlavý pocit v boku a bylo z toho zlomené žebro.

To ale byla čistě moje vina, protože jsem to neřešila, ačkoliv jsem měla. Sama jsem, pokud vím, nic trvalejšího jinému nezpůsobila. V úvazu se sice párkrát objevily nějaké problémy, ale po rozvázání do několika minut vždy odezněly.

Riggerka: Joan von Brook, Modelka: Nina Amopra, Fotografka: Alžběta Jungrová

Jak jste se dopracovala k uměleckému jménu?

Zeptala jsem se kamaráda s fantazií, jestli by neměl nápad a on měl.

Jaký jste měla pocit ze samotného vystoupení na 15. Fetish bazaru, který se konal v Praze?

Úžasný! Vše plynulo, jak mělo, odezva publika byla skvělá, svazovaný partner je šoumen. Pro mě pocitově nejlepší vystoupení, jaké jsem kdy realizovala.

Na jakých dalších akcích obvykle vystupujete?

Jako riggerka nejčastěji na BDSM a fetish orientovaných. Jinak také na vázacích, ať už v roli riggerky nebo vázané.

Vystupujete i v zahraničí?

Ano, pokud je zájem, tak ráda. V roli modelky jsem vystupovala například na Eurixu v Berlíně a teď v červnu pojedeme učit do Lyonu ve Francii, kde budeme také účinkovat.

Můžete srovnat vázání mimo Česko?

Dřív jsem měla pocit, že vážeme na horší úrovni než v zahraničí. Za poslední roky jsme si ale vychovali pěknou řádku šikovných riggerů a riggerek a musím dodat, že v cizině často trnu nad tím, co je bráno jako bezpečný standard, jak jsem od nás rozmazlená.

Jak bude probíhat letošní festival shibari?

Prague Festival Shibari je naplánován v termínu od 28. do 30. září v prostorách pražského Karlína. Během dne se uskuteční vždy dva až tři paralelní workshopy v angličtině, jejich náročnost se bude lišit podle úrovně pokročilosti. Každý večer bude zakončen společným setkáním.

„Přednášet“ by mělo osm lektorů, jejich jména budou upřesněna později. Co se týče hostů, zatím víme o slíbené účasti performerů Zora Neurobashinga ze Španělska, Lee Soly z Německa, Pilar Aldey z Belgie a Sophie Rose z Anglie. Vstupenky jsou již dostupné na stránkách festivalu.

Čím se živíte mimo zasvěcování do vázání, je-li to možné prozradit?

Mám malou holčičku, takže si užívám rodičovské dovolené. Vázání se ale brzy stane mým zaměstnáním na plný úvazek. Mám štěstí, že se mohu živit tím, co mě baví a jsem za to strašně moc vděčná.

Rigger a fotograf: Mikael Aroha Nui, Modelka: Joan von Brook

Jaké jsou výhledy oblíbenosti vázání v Česku?

S trochou nadsázky musím říct, že zářivé. Mezi lidmi je velký hlad po intimitě, chybí blízkost. Provaz je úžasný nástroj, jak navodit intimitu téměř bez vlastního doteku tělo na tělo. To může podle mě mnoha lidem pomoci se uvolnit, i když to může znít paradoxně.

Je větší zájem o to být svazován, nebo vázat?

Takhle se to asi nedá říct, podle mě je to tak nastejno. Jediná skupina, kde velmi vyčnívá poptávka nad nabídkou, jsou muži toužící po vázání ženami. Jednak proto, že žen, které jsou ochotné vázat různé nebo cizí lidi, je málo, a ty, co to umějí, s tím často zůstávají v soukromí domova. A také proto, že muži s tím mají často spojenou i tu erotickou stránku a to může být komplikace při hledání vhodného protějšku.

Děkujeme za rozhovor.

Fotografie: z archívu Joan von Brook

Napište komentář

Kliknutím na tlačítko ODESLAT KOMENTÁŘ udělujete
souhlas se zpracováním osobních údajů.

Spolupracujeme: