Posilování svalů pánevního dna – NÁVOD – DÍL 1

ženské nohy - intimní partie

Pánevní dno patří mezi svaly hlubokého stabilizačního systému a najdeme jej na spodní straně pánve. Tyto svaly jsou tvořeny třemi vrstvami svalů, které se upínají na sponu stydkou, kostrč a kost sedací. Ve svalech pánevního dna se nacházejí otvory pro konečník, močovou trubici a u žen také pro pochvu.

Průvodce:

Plně funkční a aktivní pánevní dno bychom měli mít všichni bez ohledu na věk a pohlaví. Na svaly pánevního dna působí nepříznivě sedavé zaměstnání, stres, ale i nedostatek pohybu. Dále se snížená funkce pánevního dna pojí i s těhotenstvím a porodem. Pokud pánevní dno nepracuje tak jak má, mohou se objevit problémy s bolestí zad, inkontinencí (tj. samovolný únik moči), nefunkční břišní svaly, apod.

Čemu napomůže posílení svalů pánevního dna?

 1. Správná funkce pánevního dna slouží jako prevence před inkontinencí.
 2. Přispívá ke kvalitnímu prožívání sexuálních prožitků, pomáhá snadněji dosáhnout orgasmu.
 3. Správně posílené pánevní dno napomáhá ke správnému držení těla a vzhledu bříška.
 4. Pokud ženy chtějí používat menstruační kalíšky, bez správně posílených svalů nebude držet na správném místě.

Cviky na pánevní dno je vhodné zařadit do našeho každodenního života nejen žen, ale i mužů (zejména těch, kteří mají problémy s erekcí). Cvičení je nenáročné, ale je důležité cvičit intenzivně a především PRAVIDELNĚ! Jednotlivé cviky provádíme v klidu, pomalu se nadechujeme a nezadržujeme dech.

Metody pro posílení pánevního dna

Do sestavy na posílení svalů je vhodné zařadit cviky, při kterých dýcháme do břicha, do hrudníku a celkově zpevňujeme celé tělo.

Dýchání do břicha:

 1. lehneme si na záda, ruce položíme volně podél těla, uvolníme ramena, nohy si pokrčíme a provádíme nádech pouze do břicha,
 2. dýchání by mělo být pomalé a pravidelné,
 3. nadechujeme se pomalu nosem a snažíme se dýchat do svých rukou (pokud cvik provádíme správně, tak se bříško vydouvá a roztahuje, POZOR, ABY SE BŘICHO NEPROPADALO),
 4. poté pomalu a dlouze vydechneme ústy až do úplného výdechu. Zde břicho klesá a propadá se.

Hluboké břišní dýchání zabezpečuje silnou masáž srdce a vnitřních orgánů, která podporuje a stimuluje jejich činnosti. Pokud se naučíte správně hloubkové dýchání do břicha, budete zároveň posilovat i břišní svaly. Pokud dojde k oslabení hlubokých břišních svalů, dochází k poklesu bránice a vnitřních orgánů, které vyvíjejí výrazný tlak na pánevní dno.

Dýchání do hrudníku:

 1. poloha je stejná jako při dýchání do břicha,
 2. lehneme si na záda, ruce položíme volně podél těla, nohy si pokrčíme a uvolníme ramena,
 3. poté provádíme pouze nádech do hrudníku,
 4. dýchání je pomalé a pravidelné.

Zpevnění celého těla:

 1. provedeme vzpor ležmo na loktech,
 2. bříško stáhneme dovnitř,
 3. zpevníme hýžďové svaly a snažíme se vydržet v této pozici.

Důležité je se neprohýbat, nezaklánět hlavu a držet tělo v jedné rovině.

V příštím dílu (druhém v pořadí a zároveň posledním v našem praktickém návodu) si ukážeme sestavu 5 konkrétních cviků, které napomohou výraznému posílení pánevního dna. Cvičení můžeme podpořit ještě využíváním speciálních zdravotnických pomůcekben wa kuliček, venušiných kuliček nebo vaginálních činek. Všechny mají pozitivní vliv na stav svalstva v pánevní oblasti.

Napište nám do komentářů své zkušenosti s posilováním této oblasti po porodu, při problémech s inkontinencí apod. Budeme rádi za každý názor a praktickou zkušenost

Natálie
Natálie
Natálie je členem našeho týmu již několik let. Sice je tato dívka velice stydlivá, ale i přesto se ráda věnuje lechtivým tématům. Recenze pomůcek nejsou jejím oblíbencem, za to ráda zpracovává nová hesla do slovníčku. Čerpá inspiraci nejen u nás, ale i v zahraničí. Její nové články budou plné sexuálních poloh - těšte se na její „seriál“ erotických poloh s praktickými informacemi a někdy i vtipnými historkami.
Natálie
[supsystic-social-sharing id="1"]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *