Každý z nás touží po lásce a pocitu být milován. Ať už se jedná o člověka zdravého nebo nemocného, silného nebo slabého. Stejně tak je to i u třech hlavních hrdinů filmu Miluj mě, jestli to dokážeš. Díky dokumentárnímu filmu režisérky Dagmar Smržové máme možnost nahlédnout na cestu hlavních hrdinů za fyzickou láskou. Ukazuje nám citlivý pohled na intimní život lidí s handicapem.

Jak si užívají handicapovaní sex? Mohou za něj platit?

Dle kreativního producenta filmu Petra Kubici ukazuje tento dokumentární film poměrně tabuizované téma sexuální asistence osob s mentálním nebo tělesných postižením či osob s vážnou nemocí.

Na začátku dokumentu se setkáváme se třemi hlavními hrdiny:

  • Adamem – tetraplegikem po úrazu krční páteře
  • Tomášem – s diagnózou Downův syndrom
  • Tomášem – s diagnózou Friedreichova ataxie.
Zdroj fotografie: Photo © Česká televize

Některým bude jistě jeden z hrdinů povědomý – jedná se o Tomáše Pika, propagátora sexuální asistence u vozíčkářů.

Protagonisté

Dva z nich jsou na invalidním vozíku a mají tělesné postižení, naopak třetí má postižení mentální. Každý z nich žije jiným životem, má jiný pohled na svět, ale jedno je spojuje – chuť užít si sex i přes jejich omezení. Jeden hledá sexuální potěšení skrz kontaktování náhodných společnic na internetu, druhý udržuje dlouhodobý vztah s jednou společnicí a třetí zatím žádnou sexuální zkušenost po svém úrazu nemá.

V dokumentu dále vystupují rodiče a kamarádi hlavních hrdinů a seznamujeme se také se sexuální asistentkou Vladanou (více o Vladaně si můžete přečíst v rozhovoru ZDE). Jejich názory skvěle dokreslují celý dokument. Je zde vidět vstřícnost okolí, ve kterém všichni kluci žijí a také podpora jejich okolí. Nikdo jejich potřeby neodsuzuje a považuje je za zcela normální.

VIDEO trailer

Režisérka začala natáčet dokument ještě v době, kdy se u nás o sexuální asistenci mluvit teprve začínalo, ale u veřejnosti nebyla příliš známá. Film rozhodně není v první řadě o sexuální asistenci, ale svým způsobem na tuto problematiku upozorňuje (ale spíše okrajově a v náznacích). Bohužel byl uveden až v době, kdy sexuální asistence pronikla i k nám, což je trochu škoda ale i tak doporučuji se na něho podívat.

Pro koho je dokument?

Dokument není rovněž natočený pro osoby se zdravotním postižením. Je pro nás ostatní, abychom si dokázali představit, že zdravotní postižení člověka výrazně omezuje i v jeho sexuální oblasti a pokud tito lidé nemají stálou partnerku nebo partnera, je pro ně výrazně obtížné navázat sexuální vztah.

Mohou využít služeb prostitutek nebo společnic, ale ne každá dokáže jejich zdravotní či jiné omezení akceptovat.

A přesně z tohoto důvodu vznikl podnět k vyškolení sexuálních asistentů pro postižené (zatím tedy pouze žen, mužský asistent v České republice zatím není žádný).

Sexuální asistence jako téma

Poprvé jsem o sexuální asistenci slyšela ve škole, kdy po nás jedna spolužačka chtěla vyplnit jakýsi dotazník, o několik dnů později jsem na internetu četla rozhovor s jednou sexuální asistentkou.

V obou případech jsem měla pocit, že se jedná jen o jakési vznešenější označení pro prostitutku. Až tento dokument můj pohled změnil. Ano, otevřel mi oči a přestala jsem sexuální asistentky vnímat jako něco špatného.

A jak říká jeden hlavní hrdina….

„Proč bych nemohl, když můžou všichni ostatní?“

…jen k tomu potřebuje něčí dopomoc 🙂

Klady

Zápory

Originální a kontroverzní téma V dokumentu chybí jakékoliv popisky osob (v průběhu vůbec nevíte, kdo je kdo)
Upozornění na současnou problematiku
Více o filmu najdete:
Šipka
ČSFD.CZ
Napište komentář

Kliknutím na tlačítko ODESLAT KOMENTÁŘ udělujete
souhlas se zpracováním osobních údajů.

Spolupracujeme: