Lars a jeho vážná známost tentokrát na plátno uvede hollywoodského krasavce Ryana Goslinga v roli nesmělého Larse, který svou složitou životní situaci vyřeší značně neortodoxně. Jaký snímek je?

O filmu Lars a jeho vážná známost

Lars žije na maloměstě a má problém: je trochu životní ztroskotanec a k tomu mimořádně nesmělý. Po smrti otce sdílí bydlení s bratrem Gusem, který se nakonec vrací do rodného maloměsta, a jeho těhotnou manželkou.

Podivín Lars žije v garáži a úspěšně odolává veškerým pokusům o sociální interakci, o kterou se snaží Gusova manželka Karin i Larsova kolegyně Margo.

Hodnocení: CSFD.cz – 72 %, IMDb.com – 7.3/10

Rozruch nastane, když Larsovi dorazí balíček. Je v něm jeho nová „přítelkyně“. Je ovšem poněkud plastová. Lars si totiž na webu pro dospělé objedná realisticky vyhlížející nafukovací pannu. Nesmělý chlapík s ní ovšem nehodlá dělat to, k čemu byla určena. Pojmenuje ji Bianca a tváří se, jako by byla živá.

VIDEO trailer:

Rodinní příslušníci jsou právem značně znepokojeni duševním zdravím svého příbuzného. Pošlou ho tedy i s jeho „známostí“ k psycholožce. Ta zcela správně odhalí, že Larsovo chování je symptomem hlubšího traumatu z dětství.

Psycholožka má svéráznou radu: jde o tzv. deziluzi, kterou pacientovi nelze racionálně vymluvit. Lars se musí vyrovnat se spouštěčem svého traumatu. Příbuzným proto doporučí, aby Biancu jednoduše akceptovali jako živou bytost.

A protože podivínského Larse mají navzdory jeho jinakosti i ostatní obyvatelé města rádi, ochotně se do hry na novou přítelkyni zapojí všichni.

V hlavní roli: Ryan Gosling

V hlavní roli nezávislého snímku z roku 2007 se představil Ryan Gosling. Ten se protentokrát vymanil ze škatulky věčného hollywoodského krasavce. Za svůj výkon si dokonce odnesl cenu Satellite Awards 2008 pro nejlepšího herce v hlavní roli za kategorii muzikál/komedie.

V dalších rolích se objevili Emily Mortimer jako sympatická Karin, která se jako první nachází pro atypickou zálibu svého švagra pochopení. Ve snímku zazářil také Paul Schneider coby ustaraný Larsův bratr Gus nebo Kelli Garner, která ztvárnila Margo. Té se podařilo sympaticky vystihnout civilnost nijak výjimečné postavy, které si celou dobu vlastně nikdo příliš nevšímá.

Režie snímku

Film vznikl pod režijní taktovkou australského režiséra Craiga Gillespie. Původním povoláním grafik a ilustrátor vystřídal za svou kariéru několik reklamních agentur.

Režijním debutem byla v roce 2007 nepříliš úspěšná komedie Pan tělocvikář. Vzápětí následoval film Lars a jeho vážná známost, který se líbil kritice i divákům. Velký úspěch zaznamenal taktéž s životopisným příběhem Já, Tonya z roku 2017. Hlavní roli v něm ztvárnila Margot Robbie jako slavná krasobruslařka Tonya Harding.

Závěrečné hodnocení aneb jaký snímek je

Film těží z velmi dobře napsaného scénáře i skvělých hereckých výkonů. Zejména Ryan Gosling si s rolí ústředního hrdiny poradil brilantně.

Zahraniční kritika (u nás se filmu dostalo minimální pozornosti) kvitovala především to, že jde o laskavý snímek, který není obscénní, vulgární a nevysmívá se. Podařilo se to především díky citlivé režii. Současně tato komedie netrpí laciným sentimentem.

To, co na první pohled vypadá jen jako bizarní fetiš, totiž odkrývá příběh s hlubším přesahem: o jedné traumatizované duši, která se nakonec dokáže se svým trápením vyrovnat. A nepotřebuje k tomu nic víc než obyčejnou lidskou lásku a respekt.

Lars a jeho vážná známost je zajímavým příběhem, který diváka nutí k zamyšlení. Lars je jiný a svým jednáním šokuje, nakonec je ale díky své Biance skutečně šťastný. Nemá tak právo na to, žít svůj život tak, jak si přeje, aniž by ho za to kdokoli odsuzoval?

Ač se jedná o komedii, může vám přijít až nepatřičné se v některých pasážích smát. Spíš se přistihnete, že začínáte mít pro podivínského Larse a jeho neživou přítelkyni pochopení.

Zdroj: Video © Kimmel International / Fotky © Kimmel International

Napište komentář

Kliknutím na tlačítko ODESLAT KOMENTÁŘ udělujete
souhlas se zpracováním osobních údajů.

Spolupracujeme: