Moc často vám nedoporučuji nějaký televizní seriál, který by měl jako nosný motiv sex či obecně sexualitu. Jediným, který jsem na Lascivni.cz doteď doporučoval, byl <Tajný deník Call girl na motivy knihy Intimní dobrodružství jedné londýnské prostitutky.

Ale na televizních obrazovkách se objevil nový počin, který nemůžu nechat bez reakce. Jmenuje se Masters of sex (odkaz na csfd) a je založený na motivech životopisné stejnojmenné knihy, která popisovala celoživotní cestu doktora Williama H. Masters.

Kdo je vlastně William Masters?

Je v podstatě otcem moderní sexuologie. Ve své době (žil 1915 – 2001) se musel potýkat s nepřízní tehdejší společnosti, která byla velmi prudérní. Jeho hlavní prací byla gynekologie a porodnictví. Měl však nutkání posouvat hranice vědění o lidské sexualitě dál a dál.

Jeho přelomovou prací byla studie vlivu sexu na naše tělo.

Díky snímání lidského těla při koitu pomocí přístrojů EKG a EEG dokázal rozdělit účinky sexu (sexuální cyklus) na lidské tělo na 4 části:

  • Vzrušení (počáteční vzrušení)
  • Plató (stav během sexu, či vzrušování – masturbace/koitus)
  • Orgasmus (vyvrcholení)
  • Zklidnění (návrat rozbouřeného lidského těla zpět do klidu)

Tyto poznatky nebyly v jeho době nic obvyklým – naopak narušovaly, či doslova zdevastovaly tehdejší smýšlení o lidské sexualitě a sexu vůbec. Jeho pozdější práce výrazně ovlivnily vývoj vědění o lidské sexualitě a po mnoho let pobuřovaly konzervativní vědce a lékaře.

Masters of sex

William Masters je v seriálu popisován jako člověk, který pomohl přijít na svět stovkám dětí, ale paradoxně nemůže své ženě dát to nejdůležitější – vlastní dítě.

VIDEO trailer:

Stojí seriál Masters of sex za zhlédnutí?

Seriál začíná své dění v roce 1956, kdy společnost je výrazně prudérní ortodoxní. O početí dítěte bylo popsáno mnoho knih, ale o lidské sexualitě žádná.

Co se děje s lidským tělem při sexu? Při masturbaci? Liší se orgasmus muže a ženy? Je rozdílný u heterosexuálů a homosexuálů? Masterse tyto otázky pálily, ale vědecká obce nechtěla ani slyšet o tom, že by je zkoumal a snažil se zodpovědět.

Bylo to tabu.

Svůj převratný výzkum musí provádět po večer na dobrovolnicích (a později i dobrovolnících, či celých párech), protože zdejší vědecká rada by nebyla přístupná schválení takového kontroverznímu výzkumu.

Masters (hraje ho Michael Sheen) pracuje na oddělení porodnictví a gynekologie na Washington University v St. Louis.

Jeho asistentkou (zpočátku sekretářkou) se stala barová tanečnice Virginie Johnson (aka Lizzy Caplan), která neměla žádné lékařské vzdělání, ale okouzlila ho svou upřímností o ženských pocitech při sexu – tedy tak to vykresluje seriál.

Mastersova zarputilost, s jakou se pouští do svých objevných studií je omračující. Přesně na takovýchto tvrdošíjných lidech, kteří nedbají na útoky konzervativní společnosti a jdou si za svým, stojí evoluce lidského myšlení.

Na co se můžete těšit?

V prvním díle si užijete Odyssea – průsvitný vibrátor s malou kamerou, který jim pomůže trochu poodhalit tajemství ženského orgasmu… Drzou a provokativní Virginii, skvěle vykreslené vnímání žen (a černochů) ve společnosti a mnoho dalšího.

V originále vysílá seriál americká společnost Showtime (stála například i za seriály Dexter, Californication a dalšími úspěšnými).

V češtině ho prozatím najít nemůžete, musíte si vystačit pouze s českými titulky. První díl měl premiéru 29. září, takže se jedná o pěkně horkou novinku. Ke dni článku (22. října) byly odvysílané už 3 díly z plánovaných 12 pro první sérii.

Z prozatím zhlédnutých 3 dílů to vypadá na pěkně provokativní a břitce humorný kousek, u kterého vás může až zamrazit. A to díky tomu, že jsme si už zvykli, že sex a sexualita nás běžně obklopuje a můžeme o ní otevřeně mluvit.

Tehdy to nic běžného nebylo…

Naštěstí další generace už jsou mnohem otevřenější a mohou vznikat právě tak omračující „filmová“ dílka jakým bezesporu Masters of sex je. Doporučuji

Napište komentář

Kliknutím na tlačítko ODESLAT KOMENTÁŘ udělujete
souhlas se zpracováním osobních údajů.

Spolupracujeme: