S recenzí této knihy přicházím tzv. s křížkem po funuse. Jediná přeložená knížka do češtiny od Belle de Jour, už se nedá sehnat v knihkupectvích. Pokud budete mít štěstí, najdete ji ale v levných knihách (odkud ji taky mám).

Londýnská dívka na zavolanou (call girl) v knize

Belle de Jour je přezdívka jedné luxusní prostitutky (společnice, děvky, kurvy – sama autorka to považuje za synonyma). Děj knihy (psaný deníkovou formou) je zachycení jejího života od léta 2003 až do podzimu 2004. Původně šlo o internetový blog (na http://www.belledejour-uk.blogspot.cz).

„První věc, kterou byste měli vědět, je to, že jsem kurva.

Není to žádný ukvapený výrok a nepoužívám toto slovo jako přirovnání k práci za pultem nebo v médiích. Hodně kamarádek mi říká, že štvát se v obchodě za pultem je stejné jako prostituce. Není to pravda. Vím to, protože jsem to dělala téměř zadarmo, a není to podobné ani trochu. Je to z úplně jiné planety. Či spíše z jiné sluneční soustavy.“ (Citace ze strany 7.)

Později došlo k vydání přepracování zápisků – v češtině vyšlo jako Intimní dobrodružství jedné londýnské prostitutky. Za webový blog získala autorka (tehdy ještě stále se skrývající za pseudonym Belle de Jour) literární ocenění.

Od ní se toho můžete hodně naučit v posteli

Na motivy této knihy (a dalších od stejné autorky) vznikl televizní seriál, který se do Česka dostal pod názvem Tajný deník Call girl! (psali jsme o něm v sekci Tipy a reportáže). Provokativnost seriálu zapříčinila, že v některých státech ho nesměli vysílat. Zpět ale k samotné knize.

Zápisky jsou směsicí zážitků z její práce (zvláštní klienti, praktiky, jejich přání) a osobního života (svatby, párty, přátelé, milostný život – ano i prostitutka může mít přítele).

Jednotlivé zápisky jsou datovány. Místo kapitol tu najdete jen rozdělení do měsíců. Kromě klasických deníkových zápisků Belle uvádí i „Bellino A-Z sexuální pracovnice v Londýně“. Je to abecední seznam hesel, které potřebuje znát každá prostitutka působící v Londýně.

Začíná se agenturou, cvičením fandy, bodem G a končí zapomnětlivostí zipem a žárlivostí…)

Nakonec se autorka Call girl odhalila…

Autorka se po letech sama veřejnosti odhalila (v roce 2009 v novinách The Sunday Times – bylo jí tehdy 34 let) – mezitím na University of Sheffield vystudovala genetickou epidemiologie (na kterou si vydělávala právě prostitucí v Londýně). Autorkou je Dr. Brooke Magnanti. Za svou minulost se nestydí, užívala si vše, co přišlo s touto prací a nelituje svých kroků…

Televizní seriál je mnohem názornější (z pohledu představení netradičních i tradičních erotických praktik). Knížka je osobitější (podstatná část je věnována jejím mileneckým, partnerským a kamarádským vztahům).

Pokud jste viděli seriál, kniha je pro vás povinností – naopak to platí také.

Belle de Jour se podařil skvělý kousek – díky ní se začalo o sexualitě a prostituci více mluvit…Je jedno, že to vyvolalo i negativní reakce – i ty jsou prospěšné, když rozvíří debatu, která může společnost posunout dál…

Intimní dobrodružství jedné londýnské prostitutky – Belle de Jour vydalo nakladatelství Columbusv Praze 2009, přeložil Viktor Faktor, ISBN: 978-80-7249-255-8.

Napište komentář

Kliknutím na tlačítko ODESLAT KOMENTÁŘ udělujete
souhlas se zpracováním osobních údajů.

Vaše názory 2 názory

Škoda, že tak pěkné latexové prádelko, jako bylo u přísné dominy z některé z pozdnějších sérií, se nedá v česku koupit – nevíte o něčem takovém? Nebo nějaké nápady na jeho využití při sexu?

Bohužel takové krásné kousky jsme v českých sexshopech ještě neviděli, ale v zahraničí rozhodně ano. Případně už zde žijí šikovné návrhářky latexového / koženého / luxusního sexy prádelka, které by se líbilo i nám. Brzy s nimy chceme přinést rozhovor – jmenovitě se nám líbí práce od Riwaa Nerona a Sharene.

Dobrý den,

kdyby někdo věděl jak knížku sehnat pdf/kniha at mi prosím dá vědět.

nebo alespoň na půjčení na přeštení… nikde jí nemohu sehnat 🙁 seriál jsem miloval..

zden.hruby(zavinac)seznam.cz

Spolupracujeme: