Musím se přiznat, že jsem o menstruačních kalíšcích slyšela už před nějakou dobou, četla jsem několik diskuzí, ale nikdy jsem se neodvážila vyzkoušet ho. To, co mi bránilo, byl nedostatek informací (proboha, je tolik druhů, vyberu si ten správný?) a pak tedy cena.

Nikdo nechce platit peníze za něco, co nakonec nebude využívat. Když jsem dostala možnost kalíšek vyzkoušet, odhodila jsem všechnu předpojatost, která byla způsobena okolím (jedna z hlavních se týkala hygienického hlediska používání kalíšku) a šla do toho.

Recenze od sExplorers

Krok 1 – Výběr kalíšku

Prvním a nejspíše nejsložitějším problémem byl samotný výběr kalíšku. Existuje několik velikostí, kdy menší je doporučena pro ženy do 25 let, které ještě nerodily a druhá velikost pro ostatní.

Na rovinu vám říkám, že 25 let mi už nějaký ten pátek není, ale jelikož jsem nerodila přirozeně, nesnesu v sobě větší předměty (například větší venušiny kuličky) a myslím si, že nemám žádnou “Macochu”, zvolila jsem kalíšek menší.

A zvolila jsem správně.

Krok 2 – První použití

Když kalíšek přišel, byla jsem překvapená, jak krásně a stylově je zabalený. V balení jsem našla látkový sáček pro dlouhodobé uchovávání a velmi jednoduchý návod k použití. Kalíšek se před každým použitím vyvaří tak, jako se to dělá s dudlíky. Tedy buď ve sterilizátoru, který máte, nebo klasicky zalijete na pět minut vařící vodou.

Pak je připraven k použití.

Zavádění

Zavádění jsem si vyzkoušela nanečisto mimo menstruaci a doporučuji to všem, které s kalíškem pracují poprvé. Hodně vám to pomůže při aplikaci naostro. Dle doporučení jsem okraj potřela lubrikačním gelem, kalíšek stlačila mezi prsty a zavedla. Ne nijak hluboko.

Uvádí se, že níže než se zavádí třeba tampon, pak stačí kalíšek jen pustit a krásně se přicucne ke stěnám pochvy. Já jsem cítila malý tlak při přicucnutí.

To, že drží dobře jsem ověřila tak, že jsem lehce zatáhla za stopku (kterou si můžete nůžkami zkrátit tak, jak vám bude příjemné, já jsem nezkracovala, ale k tomu se dostanu později) a pokud kalíšek vyvíjí mírný protitlak, drží dobře.

Zjistěte kolik stojí třešňový kalíšek od Ladycupu
ZJISTIT CENU

1. den menstruace

Přišel první den menstruace a já se odhodlala kalíšek použít. Vaplikovala jsem stejně, jako při pokusu nanečisto a pro jistotu si ještě vzala vložku, kdyby náhodou protékal. A hle, nikde ani kapka.

Asi po sedmi hodinách jsem cítila trochu tlak v podbřišku a tak jsem usoudila, že je asi třeba ho vyprázdit. Nikde však nebyl náznak toho, že by přetékal. Když jsem došla na wc, zjistila jsem, že se kalíšek vcucnul celkem dost dovnitř.

Pozor, v takovém případě je třeba nepanikařit, fakt se to stává a není to problém. Byla jsem ráda, že jsem stopku nezkracovala a měla teď pohodlný úchop pro vyndání.

Ale i když zakrátíte, tak se stačí uvolnit, třeba lehce zatlačit jako když jdete na velkou, kalíšek nahmatáte, lehce ho prsty odlepíte od stěny, lehce zmáčknete a vytáhnete i s obsahem. Obsah vylijete do záchoda nebo umyvadla a kalíšek vymyjete.

Další použití

V tu chvilku je připraven pro další aplikaci. Aplikace ani vyjmutí nebyly komplikované ani při silných dnech menstruace. Na noc jsem si ho vyjímala a vkládala při sprchování a bylo to úplně ideální, protože jsem mohla být v pozici na bobku. Chce to prostě jen trochu cviku.

Kalíšek vydržel celou noc bez jakékoliv nehody.

Negativa?

Při hodně slabé menstruaci, kdy si už vystačíte například se slipovou vložkou nebo po menstruaci kalíšek pořádně vymyjete, uložíte do sáčku a čeká na další menstruaci. Výrobce píše, že při správném zacházení vám vydrží až 15 let.

VIDEO z redakčního rouzbalování

Hygiena

Různé články mě přesvědčovaly, jak je kalíšek nezdravý a nehygienický, vždyť v sobě shromažďuji krev, která má jít ven.

Za prvé tu krev nehromadíte v sobě, ale v tom kalíšku, to je jedna věc a druhá, pokud používáte tampon nebo vložku, tak tu krev hromadíte také v sobě nebo na sobě v tom tamponu případně vložce. A je to z mého hlediska snad ještě horší. Navíc si spočítejte, kolik ušetříte vložek nebo tampónu a tím i jak ušetříte životní prostředí.

Cena

Ano, kalíšek vyjde na cca 600Kč, záleží na druhu apod. ale spočítejte si, kolik spotřebujete jiných hygienických pomůcek. Já spočítala, že návratnost kalíšku je za cca půl roku.

Má vydržet 15 let, fajn, i kdyby vydržel 5 let, tak se investice mnohonásobně vyplatí. Komplikace Výrobce uvádí stejně tak, jako u tampónů, že máte dát pozor na syndrom toxického šoku. Já jsem nepociťovala žádné komplikace.

Je pravda, že druhý den používání, kdy jsem měla silnou menstruaci, jsem pociťovala trochu bolení v podbřišku, ale bylo srovnatelné jako s tím, když mám venušiny kuličky. Třetí den už bolest nebyla žádná. Usuzuji tedy, že docházelo k podobnému cvičení poševních svalů, jako je tomu právě u kuliček.

Klady

Zápory

funguje dobře, nic neprotéká ani po několika hodinách těžší výběr správné velikosti (potenciálně vyhozené peníze při špatné velikosti)
snadná údržba (vyvaření) je třeba trochu cviku při zavádění
jednoduché uchovávání (pytlíček)
ekonomičnost
ekologičnost
použití v průběhu celé menstruace
Aktuální cenu a možnost objednat si prohlédněte zde:
Šipka
DO OBCHODU

Recenze od Natálie

Po dlouhé úvaze, jestli se mi chce učit s něčím, co neznám a čeho se bojím nebo chránit svoje zdraví, být šetrnější k okolí a ještě ušetřit peníze, jsem si řekla, že do toho jdu.

Velice mě lákalo, že můžu používat kalíšek, který mám vždy po ruce a neřešit nákup a vyhazování jiných hygienických prostředků a tím největším pozitivem je, že je ekologický a že tolik nezatěžuje životní prostředí. Hodně jsem se bála zavádění a vyjímání kalíšku a v neposlední řadě i údržby.

Kalíšek poprvé

Moje pocity se ale vyvíjely. Když jsem se odhodlala k prvnímu použití, bála jsem se kalíšek ohnout, ale šlo to celkem snadno. Pro snadnější zavedení jsem z počátku zvolila polohu ve dřepu. První zavedení bylo snazší, než jsem si myslela. Jak mám už cvik, tak si zkontroluji, že se kalíšek správně rozevřel a pak ho případně prsty posunu do správné polohy.

Vyjímání kalíšku pro mě trochu těžší a ze začátku nejednou i bolestivé. Bála jsem se, že obsah vyleju nebo že mi kalíšek spadne. Jsem moc ráda, že má kalíšek dole stopku pro snazší vyndávání, ale musím říct, že ji vůbec necítím a nepřekáží mi.

Vymývání/utření

Pokud měním kalíšek na toaletě s umyvadlem, vymývám ho. Pokud umyvadlo není k dispozici, otírám kalíšek toaletním papírem a vymývám později.

Zjistěte kolik stojí Kalíšek LadyCup
ZJISTIT CENU

Svůj kalíšek vyvářím po každé menstruaci, protože je to podle mě nejlepší možnost, jak ho udržet hygienický. Dost jsem se bála toho, jak zvládnu seznámení s menstruační krví v této podobě. Krev není nijak cítit a nezapáchá.

Nepřetéká

Bála jsem se, zda mi kalíšek nepřeteče, a proto jsem z počátku nosila vždy intimku. Velice se mi líbí pocit, že jsem vlastně stále „čistá“. To je pro mě nejvíc.

Při sportu je k nezaplacení. Jsem si totiž naprosto jistá, že můžu jít beze strachu dělat jakýkoli sport a nemusím v průběhu sportovní aktivity nic hlídat.

Den i noc

Kalíšek používám i přes noc. Prostě po celou dobu menstruace a měním a vyplachuji dle potřeby.
Je dobré se zamyslet i nad výběrem barvy, protože samozřejmě se silikon samozřejmě trochu zbarví, takže jsem zvolila barvu, ale přes kterou je viditelné, jak je kalíšek plný.

Jen kalíšek?

Původně jsem si myslela, že jde o ekologickou propagaci, ale opak je pravdou. Už nepoužívám nic jiného než kalíšek. Vůbec nechápu, jak jsem bez něj dokázala existovat a rozhodně ho všem doporučuji.

Velmi rychle jsem se s ním naučila manipulovat.

I jeho údržba je snadná. Jen to chce trénink a trochu času. O menstruaci vlastně nevím. Je to pohodlné, čisté a skvělé.

Klady

Zápory

Snadná údržba Nutné se naučit čištění
Jednoduché zavádění Potřeba vyvářet
Pohodlné nošení
Nízká ekologická stopa
Citelná peněžní úspora
Zdravější než intimní
Aktuální cenu a možnost objednat si prohlédněte zde:
Šipka
DO OBCHODU
Napište komentář

Kliknutím na tlačítko ODESLAT KOMENTÁŘ udělujete
souhlas se zpracováním osobních údajů.

Spolupracujeme: