Musím se přiznat, že jsem o menstruačních kalíšcích slyšela už před nějakou dobou, četla jsem několik diskuzí, ale nikdy jsem se neodvážila vyzkoušet ho. To, co mi bránilo, byl nedostatek informací (proboha, je tolik druhů, vyberu si ten správný?) a pak tedy cena.

Nikdo nechce platit peníze za něco, co nakonec nebude využívat. Když jsem dostala možnost kalíšek vyzkoušet, odhodila jsem všechnu předpojatost, která byla způsobena okolím (jedna z hlavních se týkala hygienického hlediska používání kalíšku) a šla do toho.

Krok 1 – Výběr kalíšku

Prvním a nejspíše nejsložitějším problémem byl samotný výběr kalíšku. Existuje několik velikostí, kdy menší je doporučena pro ženy do 25 let, které ještě nerodily a druhá velikost pro ostatní. Na rovinu vám říkám, že 25 let mi už nějaký ten pátek není, ale jelikož jsem nerodila přirozeně, nesnesu v sobě větší předměty (například větší venušiny kuličky) a myslím si, že nemám žádnou “Macochu”, zvolila jsem kalíšek menší. A zvolila jsem správně.

Krok 2 – První použití

Když kalíšek přišel, byla jsem překvapená, jak krásně a stylově je zabalený. V balení jsem našla látkový sáček pro dlouhodobé uchovávání a velmi jednoduchý návod k použití. Kalíšek se před každým použitím vyvaří tak, jako se to dělá s dudlíky. Tedy buď ve sterilizátoru, který máte, nebo klasicky zalijete na pět minut vařící vodou. Pak je připraven k použití.

Zavádění

Zavádění jsem si vyzkoušela nanečisto mimo menstruaci a doporučuji to všem, které s kalíškem pracují poprvé. Hodně vám to pomůže při aplikaci naostro. Dle doporučení jsem okraj potřela lubrikačním gelem, kalíšek stlačila mezi prsty a zavedla. Ne nijak hluboko.

Uvádí se, že níže než se zavádí třeba tampon, pak stačí kalíšek jen pustit a krásně se přicucne ke stěnám pochvy. Já jsem cítila malý tlak při přicucnutí. To, že drží dobře jsem ověřila tak, že jsem lehce zatáhla za stopku (kterou si můžete nůžkami zkrátit tak, jak vám bude příjemné, já jsem nezkracovala, ale k tomu se dostanu později) a pokud kalíšek vyvíjí mírný protitlak, drží dobře.

1. den menstruace

Přišel první den menstruace a já se odhodlala kalíšek použít. Vaplikovala jsem stejně, jako při pokusu nanečisto a pro jistotu si ještě vzala vložku, kdyby náhodou protékal. A hle, nikde ani kapka. Asi po sedmi hodinách jsem cítila trochu tlak v podbřišku a tak jsem usoudila, že je asi třeba ho vyprázdit. Nikde však nebyl náznak toho, že by přetékal. Když jsem došla na wc, zjistila jsem, že se kalíšek vcucnul celkem dost dovnitř.

Pozor, v takovém případě je třeba nepanikařit, fakt se to stává a není to problém. Byla jsem ráda, že jsem stopku nezkracovala a měla teď pohodlný úchop pro vyndání. Ale i když zakrátíte, tak se stačí uvolnit, třeba lehce zatlačit jako když jdete na velkou, kalíšek nahmatáte, lehce ho prsty odlepíte od stěny, lehce zmáčknete a vytáhnete i s obsahem. Obsah vylijete do záchoda nebo umyvadla a kalíšek vymyjete.

Další použití

V tu chvilku je připraven pro další aplikaci. Aplikace ani vyjmutí nebyly komplikované ani při silných dnech menstruace. Na noc jsem si ho vyjímala a vkládala při sprchování a bylo to úplně ideální, protože jsem mohla být v pozici na bobku. Chce to prostě jen trochu cviku. Kalíšek vydržel celou noc bez jakékoliv nehody.

Při hodně slabé menstruaci, kdy si už vystačíte například se slipovou vložkou nebo po menstruaci kalíšek pořádně vymyjete, uložíte do sáčku a čeká na další menstruaci. Výrobce píše, že při správném zacházení vám vydrží až 15 let.

Negativa?

Hygiena

Různé články mě přesvědčovaly, jak je kalíšek nezdravý a nehygienický, vždyť v sobě shromažďuji krev, která má jít ven.

Za prvé tu krev nehromadíte v sobě, ale v tom kalíšku, to je jedna věc a druhá, pokud používáte tampon nebo vložku, tak tu krev hromadíte také v sobě nebo na sobě v tom tamponu případně vložce. A je to z mého hlediska snad ještě horší. Navíc si spočítejte, kolik ušetříte vložek nebo tampónu a tím i jak ušetříte životní prostředí.

Cena

Ano, kalíšek vyjde na cca 600Kč, záleží na druhu apod. ale spočítejte si, kolik spotřebujete jiných hygienických pomůcek. Já spočítala, že návratnost kalíšku je za cca půl roku. Má vydržet 15 let, fajn, i kdyby vydržel 5 let, tak se investice mnohonásobně vyplatí. Komplikace Výrobce uvádí stejně tak, jako u tampónů, že máte dát pozor na syndrom toxického šoku. Já jsem nepociťovala žádné komplikace.

Je pravda, že druhý den používání, kdy jsem měla silnou menstruaci, jsem pociťovala trochu bolení v podbřišku, ale bylo srovnatelné jako s tím, když mám Venušiny kuličky. Třetí den už bolest nebyla žádná. Usuzuji tedy, že docházelo k podobnému cvičení poševních svalů, jako je tomu právě u kuliček.

Klady

 •  

  funguje dobře, nic neprotéká ani po několika hodinách

 •  

  snadná údržba (vyvaření)

 •  

  jednoduché uchovávání (pytlíček)

 •  

  ekonomičnost

 •  

  ekologičnost

 •  

  použití v průběhu celé menstruace

Zápory

 •  

  těžší výběr správné velikosti (potenciálně vyhozené peníze při špatné velikosti)

 •  

  je třeba trochu cviku při zavádění

Aktuální cenu a možnost objednat si prohlédněte zde:

DO OBCHODU