Menstruační kalíšky používám několik let, během kterých jsem si našla svého hlavního favorita, stejně jako méně vyhovující kousky.

Kalíšek Gaia Cup mě zaujal tím, že byť byl vyrobený v Hong Kongu, navržen byl českými tvůrci, kteří na jeho férovou, ekologickou a kvalitní výrobu pečlivě dohlíželi. Jak tedy tento kalíšek s etickým původem obstojí?

Průhledný, měkký, jemný

Gaia Cup je kalíšek z lékařského silikonu, jehož povrch je znatelně jemnější a hladší, než s čím jsem se dosud u kalíšků setkala. Vybrala jsem si jej v menší velikosti, což znamená, že jeho vnější průměr je 38,5 mm, délka 50 mm bez stopky a délka stopky je 10 mm. Stopka slouží ke snadnější manipulaci a je vhodná také k individuálnímu zkrácení tak, aby používání tohoto kalíšku bylo komfortní pro každou ženu dle jejich potřeb a vnitřní anatomie. Já jsem si stopku nezkracovala, je měkká a poddajná a při nošení kalíšku není cítit.

Hygiena především! Pojďme sterilizovat

Součástí balení spolu s kalíškem je bavlněný pytlík na hygienické uložení. K vyzkoušení jsem dostala také Yukki kelímek na sterilizaci kalíšku.

Ten rozhodně není pro používání kalíšků nezbytný, jelikož sterilizaci lze provést vyvařením kalíšku v obyčejném hrnci. Pro pohodlnější a rychlejší řešení jsou zde však právě speciální kelímky určeny pro vyvaření kalíšku v mikrovlnce.

Musím uznat, že tento sterilizační kelímek byl pro mě mnohem praktičtější a komfortnější pro používání, než sterilizační kelímek jiné značky, který jsem dosud vyzkoušela.

Výška kelímku je 9,5 cm a průměr v nejširším místě 6,5 cm – tím pádem se do něj kalíšek pohodlně vejde a kelímek je s kalíškem plně kompatibilní, i když se nejedná o produkty jedné značky.

Pro začátečnice…?

V den menstruace už po sterilizaci kalíšku nic nebrání prvnímu osobnímu seznámení v akci. Na použití jsem byla zvědavá zejména kvůli výrazně hladšímu povrchu a měkkosti kalíšku, než na co jsem dosud byla zvyklá. Zvolila jsem své běžné složení kalíšku a vrhla se na první použití.

Při zavádění mě překvapila rychlost usazení kalíšku na správné místo – přisuzuji to především právě hladkému povrchu.

Kalíšek se krásně rozvinul a záhy vznikl požadovaný podtlak, díky kterému drží kalíšek na svém místě. V tomto bodě musím Gaia Cup velice ocenit, jeho zavádění je opravdu bleskové a bez jakýchkoliv komplikací.

…nebo pro pokročilé?

Při nošení jej vůbec necítím a ani jednou mi neprotekl. Pokud jste začátečnice a dostatečně jsem vás teď navnadila na to, že právě Gaia Cup je pro vás do začátku ten pravý, ještě nepřestávejte číst.

Dostáváme se totiž k jediné drobnosti, která mu ubírá na lesku: vyjmutí kalíšku ven. Pro mnohé ženy je tvrdý oříšek vylovit a vyjmout kalíšek, nicméně vše je otázka tréninku a časem se z této zprvu zapeklité procedury stává obratná rutina bez komplikací.

Kalíšek Gaia Cup však svým hebkým povrchem přispívá k většímu klouzání, které příliš nezbrzdí ani čtyři vystouplé lajny na spodní části, určené pro snadnější vyjmutí.

Bohužel kalíšek je natolik hladký, že při vyjmutí proklouzává. Pokud tedy s používáním kalíšku nemáte zkušenosti, může být tento aspekt značnou nepříjemností. Věřím však, že zkušenější kalíšnice vytasí své osvědčené vytahovací triky a používání kalíšku Gaia Cup již bude jen pohodlné a snadné.

Menstruace bez omezení

Tento kalíšek doporučuji zejména pro jeho spolehlivost, na rozdíl od ostatních kalíšků ani jednou neprotekl – ve dne, při sportu ani v noci. K vytahování kalíšku jsem si brzy uzpůsobila svou dřívější techniku a rázem zde není nic, co bych mu mohla vytknout.

I po několika měsících používání je stále čistě průhledný a spolu se sterilizačním kelímkem Yuuki zabere rituál menstruační hygieny opravdu jen chviličku.

Klady

 •  

  Ekologický

 •  

  Ekonomický

 •  

  Snadné zavádění

 •  

  Jemný a měkký - netlačí, je příjemný na dotek

 •  

  Neprotéká

Zápory

 •  

  Při vytahování může prokluzovat

Aktuální cenu a možnost objednat si prohlédněte zde:

DO OBCHODU