Menstruační kalíšek používám pátým rokem a jsem s ním naprosto spokojená. Když mi poprvé kamarádka (dokonce s kamarádem) vyprávěli o výhodách menstruačního kalíšku, tak jsem se bez dlouhého rozhodování vrhla to hned zkusit.

Dřív jsem používala výhradně vložky a při dovolených nebo nějakých činnostech tampony. Samozřejmě ty občas používám i teď, ale hlavní pomůckou je pro mě kalíšek. Znám kolem sebe ženy, které si je nemohou vynachválit, ale také ženy, které nejsou pořád rozhodnuté, jestli je chtějí používat.

Za mě je to skvělé aspoň zkusit. Když to dané ženě nebude vyhovovat, může se vrátit ke starým zvykům, ale věřím, že to neudělají. Na trhu už je strašně moc druhů kalíšků (různé velikosti, barvy, i dokonce tvary).

Samozřejmě, že všechny fungují na stejném principu:)

Balení

Obal, ve kterém je kalíšek doručování, má víc překvapení, než jsem čekala. K samotnému kalíšku je pěkný pytlíček, do kterého se dá, když není používaný. Pytlíček je laděný do stejné barvy jakou má menstruační kalíšek.

Další věc, kterou obsahuje krabička je návod. Velmi mě potěšilo, že podrobný popis používání je v češtině (samozřejmě i ve spoustě jiných jazycích). Takže uživatelka si může všechno přečíst přímo od výrobce.

Samotnou krabičku, ve kterém je kalíšek, jsem si prohlédla pečlivěji.

Ani nemusíte krabičku otevřít, a už se uživatelka dozví, jak dlouho kalíšek můžete mít zavedený, popis velikostí (jaká velikost je vhodná pro rodičky/nerodičky), názorný postup, jak ho použít (do detailu v pár obrázcích). Takže za mě pro první použití ani nemusíte hledat moc na internetu, protože vše je obsaženo na/v krabičce, ve kterém vám je kalíšek doručován.

Za mě velká spokojenost.

Vzhled a možnosti kalichu

Barvu a velikost kalíšku si můžete předem vybrat. Skoro pro všechny platí, že velikost S je určená pro ženy pod 25 let, které mají normální menstruaci a které nerodily. Velikost L je pro ženy, které už rodili, mají silnější menstruaci a je jim přes 25 let. Každá jsme jiná a zvolit velikost pro začátečníka není úplně lehké odhadnout.

Rozměry jsou většinu při výběru k dispozici, ale moc to dané ženě neřekne, když nemá zkušenosti s používáním nebo třeba na porovnání starý kalíšek. Vyzkoušení by bylo nejlepší jako při nákupu oblečení, ale je pochopitelné, že tahle varianta není možná.

VIDEO z redakčního rozbalení a seznámení

U jednoho výrobce jsem viděla, že rovnou prodávají obě dvě velikosti (sice o trochu vyšší cena) a tak si uživatelka může rovnou vybrat, který ji vyhovuje. Je škoda, že to takhle nedělá více výrobců, ale zase na druhou stranu, ten druhý by ležel doma nevyužívaný.

Barevných možností na výběr je dost a k tomu dostanete pytlíček ve stejné barvě. Občas se u specifikací kalíšku můžete dozvědět, jestli se jedná o měkký nebo tvrdší. Ale to není pravidlem.

Zjistěte kolik stojí Menstruační kalíšek LadyCup
ZJISTIT CENU

Kalíšek je z lékařského silikonu a je bez zápachu. Vzhled kalichu asi každý známe a doprovází ho stopka, která slouží k vyndávání kalíšku z těla ven. Horní okraj kalíšku je zhotoven ze silnější vrstvy silikonu, aby lépe přilnul a držel na stěnách sliznice. Stěny kalíšku mají 6 dírek, které slouží ke zrušení podtlaku při vydávání.

A na dolní straně kalíšku je pár výstupků, za které lze kalíšek uchytit, když se stopka uřízne.

Moje zkušenosti

Vybrala jsem si kalíšek velikosti S černé barvy. Jak už jsem psala, kalíšek používám už nějaký ten rok, tak jsem si velikost mohla porovnat s tím původním. Černou barvu jsem si vybrala, protože mě zaujala jako první. Dlouho jsem na žádné menstruační kalíšky nekoukala a nesledovala, co je na trhu nového, ale tenhle mi přišel zajímavý a netypický.

Až později jsem se dočetla, že černá barva je určena pro ženy, které nemají moc v lásce krev. Protože díky černé barvě není vidět krev, která je přímo uvnitř a manipulace s ním je přívětivější. A opravdu je to tak.

Myslela jsem si, že aspoň maličko bude kalíšek průhledný, ale opravdu není. Já osobně s krví nemám vůbec žádný problém (natož se svojí). Když se to vezme, kalíšek se při vyndání musí umýt pod tekoucí vodou, takže se může stát, že se krvi stejně znečistíte. Ale hlavní myšlenka se mi zamlouvá, to oceňuji.

Jít či nejít?

Já mám kamarádku, která opravdu nemá ráda krev, a několikrát jsem spolu mluvily, jestli do koupě kalíšku má jít nebo ne. Myslím si, že pokud někdo má opravdu takový odpor ke krvi, tak by do toho neměl jít, protože si přiznejme, že začátky (ale nejen ty) jsou někdy trochu taková jatka. 🙂

A teď k samotnému vyzkoušení. Kalíšek, oproti tomu mému minulému, je o trochu menší. Nevím, jestli jsem si špatně přečetla parametry a nesprávně je porovnala.

Měla jsem obavy, že mi bude malý, netěsnit a tím pádem protékat. Z prvního vyzkoušení jsem byla nadšená, jak se dokáže rychle rozvinout a přilnout. Nijak mi nevadil ani netlačil, ale to při správném zavedení není cítit nikdy. Stalo se mi, že kalíšek se samovolně posunul hlouběji, než jsem ho původně umístila.

Což se mi stává běžně.

Stopka na?

A z toho důvodu je na kalíšku stopka, za kterou jej lze bez problémů vytáhnout . Někdy prostě sedí na místě a někdy se posune sám od sebe. Při druhém používání mi zůstal nehnutě na jednom místě. Asi záleží na síle menstruace. Stopku lze postupem času zastřihnout, aby nepřekážela.

Někdo ji zkracuje úplně, ale já si nechávám vždycky minimálně polovinu.

Stopka není až tak tvrdá při porovnání s minulým kalíškem, ale stejně vadí, když vyčuhuje. Při vytahování jsem neměla žádný problém a díky více dírkám k přerušení podtlaku, to šlo asi o maličko lépe. Ale to až tak nedokážu posoudit. Prvotní dojem z menší velikosti jsem měla takový, že se rychleji naplní a budu ho muset častěji vyměňovat.

Co protékání?

Měla jsem také obavu, že dírkama bude protékat krev. To jsem se ale přesvědčila, že není pravda. Osobně tedy můžu kalíšek doporučit. Nedávno jsem si říkala, když mě neskutečně bolelo břicho, že zkusím jen vložky, ale nevydržela jsem to ani hodinu a sáhla po kalíšku.

Je to takový větší komfort. Nemusíte se hlídat, aby to nesteklo, kam nemá. Nic není cítit a kalíšek vydrží zavedený dlouho oproti třeba tamponům.

I pojištěná

Já jsem při nošení kalíšku ještě „pojištěná“ slipovou vložkou, kdyby přece jen nějaká kapička utekla. 🙂 S mojí kamarádkou jsme se nedávno bavily o menstruačních kalhotkách a napadlo nás, že by se daly použít jako prevence místo např. slipové vložky. Není to úplně špatný nápad, ale jinak můj pohled na menstruační kalhotky je trochu skeptický. To je ale jiná kapitola:)

Když jsem s kalíškem začínala, tak jsem s ním nespala, protože mi jednou protekl a bála jsem se. To bylo ale nejspíš špatným zavedením, teď se mi to už nestává a spát s ním mi nedělá problém. Zhotoven je ze silikonu a údržba je naprosto jednoduchá.

Čištění

Strčíte ho do vody a vyvaříte. Vyvařit lze v hrnci nebo v kelímku, který je na to určený. To je pro mě velká novinka a jsem s ním naprosto spokojená. Vyvařovat v hrnci mi přijde dost nechutné. Hrnec byste si měly pořídit pouze na to (což vás ale vyjde mnohem dráž).

Snad by nikoho nenapadlo ve stejném hrnci vařit třeba něco na oběd?! To by bylo fakt nechutné, alespoň teda z mého pohledu. Takže kelímek na vyvařovaní do mikrovlnky jen doporučuji:) Ke snadné údržbě lze přičíst i to, že šetří peníze za hygienické potřeby a je tím pádem i ekologický:) Za mě prostě skvělý vynález!

Klady

Zápory

Pytlíček na uschování/cestování Žádné
Návod pro první použití v češtině
Neprůhlednost černé barvy
Snadná údržba
Nízké náklady
Aktuální cenu a možnost objednat si prohlédněte zde:
Šipka
DO OBCHODU

Sterilizační kelímek Yuuki

Údaje

Zelený kelímek je střední velikosti – skoro 10 cm vysoký a 6,5 cm široký v nejširším místě. Skládá se ze dvou částí – kelímku a víčka. Víčko má na sobě prodyšný nápis ,,Yuuki“.

Na první pohled kelímek není popsaný. Při dobrém úhlu jsou viditelné pokyny k používání:

  • jak dlouho kalíšek nechat vyvařovat v mikrovlnné troubě (750W/6min)
  • dvě rysky pro malý a velký kalíšek

Kelímek je udělaný ze středně tvrdého plastu, který nemá žádnou specifickou vůni.

Realita používání

Za mě je tento kelímek skvělý nápad. Jak jsem napsala už u kalíšku, vyvařovat menstruační kalíšek někde v hrnci, se mi nezamlouvalo. Návod na obsluhu jsem našla na kelímku hnedka, ale neuškodilo by to napsat výraznějším písmem.

Možná je to ale záměrně, aby na první pohled nebylo poznat, že si v kabelce/zavazadle berete kelímek na čištění kalíšku. Víčko se snadno zaklapne a samotné čistění už udělá mikrovlnka. Nápis Yuuki na víčku je prodyšný, takže veškerá pára má možnost se odpařit a nehrozí, že by víčko během varu vyskočilo (bouchlo).

Při vytahování je nutno dát pozor, aby se člověk nespálil, protože na kelímku není žádná odizolovaná část.

Nečekala jsem a docela mě pobavilo, že veškerá pára zůstala v mikrovlnce a já ji prakticky celou musela vytřít. Ale beru jako pozitivní, že si alespoň jednou za čas umyju mikrovlnku:)

Stačí pak jen horkou vodu vylít do umyvadla (popř. záchodu). Je to opravdu snadné, tento způsob vyvařování kalíšku se mi líbí:)

Klady

Zápory

Možnost odpařování vody pře nápis Yuuki na víčku Není moc barevných variant
Levné na pořízení Neviditelné nápisy na kelímku
Aktuální cenu a možnost objednat si prohlédněte zde:
Šipka
DO OBCHODU

Spolupracujeme: