The Girlfriend Experience, v Česku vysíláno jako Já, společnice, je americký seriál, který ukazuje svět luxusních společnic. Vysílal se v premiéře na kanálu Starz, v tuzemsku se ho chopila televizní stanice Prima LOVE. Jaký je?

Ústřední téma seriálu

Ústřední hrdinkou první sezóny seriálu je Christine Reade. Mladá dívka studuje na univerzitě a tvrdě pracuje na své kariéře. Začíná jako stážistka v prestižní právnické kanceláři Kirkland & Allen.

Pod vlivem své spolužačky se však brzy nechá okouzlit světem luxusních společnic. Kamarádka Avery jí „dohodí“ prvního klienta a Christine začíná žít dvojí život. Ke své tajné práci společnice je přitahována mocí peněz i nadvládou, kterou si tímto způsobem získává.

Hodnocení: CSFD.cz – 60 %

Paradoxem však je, že pro dívky nejsou klienti jen zdrojem peněz. Váže je k nim skutečné citové pouto, které lze označit za do jisté míry romantické. Samotná Christine brzy zažívá, jaké to je, když klienti překračují hranici a rozkrývá korupci Kirkland & Allen.

Ve druhé sérii se představují Erica, Anna a Bria. Erica je finanční ředitelku re-publikánského politického akčního výboru. Anna poskytuje escort. Dvě ženy, které zdánlivě nemají nic společného, se setkají během nadcházejících voleb. Erica chce s Anninou pomocí vydírat jistého vlivného muže.

Bria je bývalá luxusní společnice, která se ve snaze vymanit se z vlivu násilnického partnera uchýlí do programu na ochranu svědků. Zároveň se však vrací ke své bývalé práci v erotickém byznysu.

Hlavní hrdinové seriálu

Riley Keough jako Christine

Riley Keough je americká herečka a modelka, která je známá především svým působením v nezávislých filmech.

První výraznější rolí, ve které dostala více prostoru, byla ta v psychologickém dramatu Dobrý doktor, kde si zahrála po boku Orlanda Blooma. Filmoví fanoušci ji znají také z postapokalyptického sci-fi Šílený Max: Zběsilá cesta nebo životopisného snímku o stejnojmenné kapele The Runaways.

Anna Friel jako Erica

Britská herečka je českému divákovi důvěrně známá, zahrála si totiž v historickém velkofilmu Bathory.

Začínala jako divadelní herečka. Výrazněji na sebe upozornila například v seriálu Brookside, za který si odnesla Národní televizní cenu. Podobně si příznivé ohlasy vysloužil i seriál Řekni, kdo tě zabil. K úspěšným filmovým počinům této herečky patří rovněž Sen noci svatojánské

Louisa Krause jako Anna

Louisa Krause je americkou filmovou, divadelní a televizní herečkou. Svou kariéru započala na divadelních prknech.

Objevila se například v inscenaci Iphigenia 2.0. Filmovým debutem se pro ni stalo drama Holky na hlídání. Mezi divácky vysoko hodnocené filmy, v nichž se mladá herečka rovněž objevila, patří například hudební komedie Zažít Woodstock.

Carmen Ejogo jako Bria

Původem anglická herečka Carmen Ejogo je také zpěvačkou. Svou kariéru zahájila jako moderátorka dětského programu Saturday Disney.

Filmoví fanoušci si ji mohou pamatovat například z komedie Policajt ze San Francisca nebo z akčního snímku Mstitelé. Od 90. let se Carmen pohybuje také v hudebním průmyslu, spolupracovala s mnoha hudebníky, jako je Alex Reece.

VIDEO trailer:

Tvůrci seriálu

Kdo je Lodge Kerrigan (režie a scénář)

Americký filmový scénárista a režisér se pozornosti dočkal především se svým snímkem Rebecca H. (Return to the Dogs). Film byl vybrán do sekce Un certain regard na filmovém festivalu v Cannes. Ta si klade za cíl upozornit na méně známé filmaře a vyzdvihnout odlišně laděné filmy, než jsou ty, jimž se dostává pozornosti na festivalu.

Kdo je Amy Seimetz (režie a scénář)

Herečka, scénáristka a producentka svou kariéru započala u nezávislých a krátkometrážních filmů. Poprvé se jí výrazněji podařilo prosadit zejména s filmem Lék na melancholii z roku 2008. Film Sun Don’t Shine, pod kterým je podepsána jako režisérka, jí vynesl ocenění na na festivalu South by South-west.

Jaký seriál je

První sezóna doslova stojí a padá s Riley Keough. Ta si ostatně za svůj výkon odnesla i nominaci na Zlatý glóbus. Odvážné scény i uvěřitelná hlavní představitelka k tomu, aby seriál táhly vpřed, nestačí. The Girlfriend Experience jako by si nedokázal vybrat, jaké poselství vlastně míní divákovi předat.

Značně roztříštěná dějová linie osciluje mezi snahou o thriller z právnického prostředí, uvěřitelným lidským příběhem o tom, že i luxusní společnice je ženou, která má city a zároveň dráždivým erotickým filmem.

A právě lechtivé scény patří k tomu, co na seriálu splnilo svůj účel a proč stojí za to se na něj podívat. Je však nutné uznat, že na (zatím) dvě série o téměř třech desítkách epizod, jsou žhavá lesbická dostaveníčka i sex ve třech zkrátka málo.

Filmaři zůstali v nesporně zajímavém tématu, které je opředené mnoha stereotypy, jen na povrchu a nepodařilo se jim z atraktivního námětu vytěžit víc. Navrstvení dalších postav a dějových odboček se po první sérii ukázalo být spíš kontraproduktivní.

Napište komentář

Kliknutím na tlačítko ODESLAT KOMENTÁŘ udělujete
souhlas se zpracováním osobních údajů.

Spolupracujeme: