Svět BDSM se vyznačuje širokou škálou atypických, zvrhlých či až drastických praktik, ovšem povětšinou založených na domluvě. K nástrojům takových praktik mimo mnohé jiné, patří rovněž kukla nebo maska.

Kukla pro otroka

BDSM kukla bývá povětšinou z koženého materiálu (oblíbené jsou také alternativy PVC nebo latexu) a je nemála podob. Některé nemají žádný otvor (maximálně dírky na nozdry), jiné mají pouze kulatý otvor v oblasti pusy (aby se mohl používat jazyk a lízat to, co je požadováno), další mají v oblasti pusy zip, takže jsou korigovány tím, kdo majitele kukly ovládá.

Masky s roubíky – deprivační

Bývají však kukly rovněž s očima nebo s odnímatelnou maskou v oblastí očí, někdy i s postrojem na roubík v oblasti úst. Některé masky disponují zipem po celé délce hlavy, jiné jsou ve tvaru zvířete bez detailů (ve tvaru psa, tedy typický obrys čumáku a uši). Tyto pomůcky jsou použitelné pro role-play, ponny play či doggie play.

Takové kukly jsou doplňkem klasických sexuálních kombinéz, většinou černé nebo červené barvy se zapínáním po celé délce zad (některé kombinézy už disponují vkuse s maskou, u jiných lze masky pomocí zipu střídat).