Ženský orgasmus je v mnohém jiný než ten mužský. Ženy ho také většinou dosahují obtížněji. Některé ženy dokonce nejsou vyvrcholení schopné dosáhnout vůbec. Čím je to způsobené a co se s tím dá dělat?

Ženy a jejich orgasmus

Jsou ženy, které jsou vaginální, tj. dosáhnou orgasmu při dráždění během samotného sexu. Do druhé skupiny žen patří klitoriální ženy, které se dostanou na vrchol blaha díky sexuální stimulaci klitorisu. Ale co ženy, které nejsou schopné dosáhnout orgasmu vůbec? Čím je to způsobené?

Příčin může být celá řada. Často jde o ženy, které v dětství prošly puritánskou výchovou, ale také do této skupiny patří ženy, které se staly obětí sexuálního traumatu. Nemusí jít jen o znásilnění. Další potíže v dosahování orgasmu může mít žena kvůli partnerskému nesouladu. Sem patří konflikty ve vztahu, ale i rozdílné sexuálních chutě, stud atd.

Chce-li žena dosáhnout orgasmu, je nutné, aby odstranila svůj psychický blok a dokázala se maximálně uvolnit.

Mnohdy to však není o psychice, ale pouze o technice. Pokud žena není schopná dosáhnout orgasmu při sexu, neznamená to ještě, že ho nemůže dosáhnout vůbec.

Některé ženy dojdou svého vrcholu při orálním sexu či při dráždění klitorisu. Pokud chcete dosáhnout orgasmu při sexu a nejste přímo vaginální, pomůže vám dvojí dráždění. Zvolte takovou erotickou polohu, např. zezadu, která umožňuje při sexu zároveň dráždit klitoris. A ještě jedna důležitá věc: Naučte se komunikovat se svým partnerem o tom, co se vám v sexu líbí a co ne. Otevřenost v této tématice je velmi důležitá.

Co je a co není frigidita

Frigiditou označujeme pohlavní chladnost. Jde o poruchu sexuální funkce. Frigidní žena nemá zájem o pohlavní styk a nevzrušuje ji dráždění pohlavních orgánů.
Neznamená to však, že pokud žena nemá často náladu na sex je frigidní.

Příčiny nechuti mohou být různé, např. únava či fakt, že to dotyčný sexuální partner s ní „neumí“.

Jaké jsou příčiny frigidity?

Frigidita má mnoho příčin. Bývá provázená poruchami štítné žlázy, nadledvinek, ale i gynekologickými záněty, depresemi či užíváním některých léků. Dále dočasná frigidita může souviset s kojením, těžkým porodem, ale také může být příčinou psychická porucha, trauma (tím není myšleno pouze znásilnění), sociální poměry či puritánská výchova, během které byl ženě vštěpován sex jako něco špatného, co se má pojit s proviněním.

Dá se frigidnost léčit?

Léčba frigidity závisí na příčinách. Jsou-li fyziologické, jde to obtížněji. Jsou-li příčiny v psychické oblasti, pomáhá vhodná psychoterapie, ale také masturbační techniky a autoerotika celkově. Důležitá je rovněž spolupráce s partnerem, otevřená komunikace o sexu či cvičení napomáhající zlepšit vzrušivost, např. Kegelovy cviky.