Pojem Drag King v nejširším smyslu slova označuje kohokoliv (bez ohledu na sexuální preference a pohlaví), kdo vědomě ukazuje znaky mužství (tzv. maskulinity), ať už oblečením, maskováním nebo chováním.

Kdo je Drag King?

Označení Drag King se nejčastěji používá ve spojení s vystoupení ženy nebo skupiny žen, které se převlékají do pánského oblečení a přejímají mužské chování. Dochází tak k vytvoření iluze sama sebe jako muže.

Naopak pro muže, který prezentuje přehnané mužské chování, jako uměleckou show se využívá termín Faux King. Umělecká show zahrnuje imitaci (nejčastěji slavných zpěváků), stand-up comedy, ale také striptýz.

Ovšem Drag King nezahrnuje jen samotné umělecké vystoupení, ale především také s ním neoddělitelnou přeměnu ženy v muže.

Drag a genderová iluze

Vystupující osoba musí vždy perfektně ovládat tzv. gendrovou iluzi, pod kterou zahrnujeme:

  • vytvoření vousů;
  • zamaskování prsou;
  • vytvoření účesu;
  • zvětšení obočí;
  • ovládnutí výrazných prvků mužského vystupování.

V České republice je kultura Drag King zastoupena především uměleckým duem Drag Addicts.

Jaká je historie tohoto pojmu?

Slovo Drag King má také svoji historii. Toto sousloví se poprvé objevilo v tisku roku 1972, ovšem převlékání žen do mužského oblečení pro účely uměleckých vystoupení sahá až do 18. století.

Největší oblibě se tento žánr těžil ve Velké Británii a v okolí San Franciska.

A co jeho historický opak?

Pojem Drag (z anglického překladu táhnout) pochází nejpravděpodobněji z divadelního slangu 19. století, v jednom z nejvíce uznávaných výkladů odkazuje na módu dlouhých sukní. Pojem King (z anglického překladu král) označuje opozici historicky staršímu ženskému Queen.

Napište komentář

Kliknutím na tlačítko ODESLAT KOMENTÁŘ udělujete
souhlas se zpracováním osobních údajů.

Spolupracujeme: