Holka z livechatu (v originále Cam) je aktuální obraz současného trendu virtuálních životů a nebezpečných realit, které se k tomu vážou. Je to zajímavý, trochu mysteriózní a také hororový příběh s erotickým námětem (2018) z dílny režiséra Daniela Goldhabera, který se postaral i o scénář a na pomoc si přizval Isu Mazzei.

Základ filmu…

Protagonistkou filmu je Madeline Brewer (1992), kterou bude většina lidí znát ze seriálu „Příběh služebnice“. Herečka dostala při natáčení volnou ruku ohledně své nahoty a bylo to jen na ní, co byla ochotná před kamerami ukázat.

Dále ve filmu hrají: Patch Darragh, Melora Walters, Devin Druid, Imani Hakim, Michael Dempsey, Flora Diaz, Quei Tann, Samanta Robinson a malou roli si zahrála i spisovatelka a scénáristka Issa Mazzei.

Film byl představený na několika festivalech a v současné době je ke shlédnutí na Netflixu. Hodnocení podle ČSFD je 57 %.

Video trailer

O filmu a protagonistce

Ústřední postavou filmu je sexy Alice Ackerman, která se živí jako společnice na livechatucamgirls. Dívka pracuje pod pseudonymem Lola a z lechtivých show před webkamerou si udělala slušný byznys.

Na tomto místě je třeba podotknout, že nejde o pornofilm, ani by se neměl označovat jako erotický. Jak z filmu vyplyne, jde o vážnější téma vztahující se k současnému trendu hlavně mladší generace „řešit reálný život digitální cestou“.

Lola nachází způsob, jak zvyšovat svoji popularitu. Ve svých erotických vystoupeních umí zkombinovat sexy výstupy a také umí vytvořit okamžiky strachu a hrůzy.

Samozřejmě nachází své fanoušky, kteří hledají právě takové dívky, které umí něco víc, než jen ukazovat vibrátory a předstírat orgasmus.

Lola dokáže své obdivovatele pořádně vyděsit.

Trocha strachu přechází i na diváka, děti k filmu nepouštějte

I divákovi ztuhne krev žilách, když si Lola vytáhne z kufru s erotickými pomůckami velký nůž a nechá se od svých fanoušků na chatu dohnat až k tomu, že si elegantně podřízne krk a krev teče proudem.

Reálně uvažujícího diváka, který ani nemusí být příznivcem podobných sexuálních praktik, musí alespoň na moment napadnout, zda se ta holka opravdu v touze po zvýšení sledovanosti nepodřízla.

Lola a její kariéra

Naštěstí se Lola za chvílí zvedne a penízky se jí jen sypou. Její fanoušci umí ocenit originální nápad.
Lola je tedy ve své kariéře na vzestupu, jenže její dobře rozjetá cesta k úspěchu najednou končí. Její účet ji někdo ukradl. A bude hůř.

Dívka zjišťuje, že její pracně vytvořená kariéra pokračuje dál, ale bez ní. Jen těžce to dokáže chápat. Když se totiž podívá jako návštěvník na svůj chat, vidí, že show vede dívka, která jako by jí z oka vypadla a sklízí plody jejího úsilí.

Mladá dívka začíná žít ve víru strachu a paranoidního chování.

Neví, komu může věřit a co se to vlastně kolem ní děje. Začíná se roztáčet prapodivný kolotoč událostí a režisér Daniel Goldhaber znovu přesvědčuje, jak výstižným způsobem umí zinscenovat posedlost, zvrácenost a nebezpečí.

Alice je tak zobrazená jako reálná dívka, která se svléká za peníze a dělá vše pro svoji sledovanost a zároveň jako oběť, žijící vlastně celý den zavřená sama v místnosti s kamerou, umělým osvětlením a kýčovitými dekoracemi v zajetí virtuální reality. A když o tento svůj svět přijde, je vyděšená k smrti. Bojí se být ve vlastním domě.

Nedokáže se soustředit na nic jiného než na dívku, která teď žije život Loly.

Filmové zpracování

Přestože jde o nízkorozpočtový film, rozhodně není v ničem ošizený. Efektně působí světla během vystoupení, stejně jako temnota, která obklopuje dívčino soukromí.

Daniel Goldhaber se nebál použít žargon internetu a chatovacích místností, tvořený emotikony a zkrácenými frázemi, aniž by diváka nudil.

Na dobrém scénáři má určitě zásluhu Isa Mazeiho, která vdechla některým pasážím svoji vlastní zkušenost s erotickými chaty a také se nechala inspirovat filmy.

Závěrem

Z konce filmu nejspíš většina diváků nebude moc nadšená. Pokud čekáte šťastný konec, potrestání zloduchů a podobně, tak pochopíte, že „význam filmu je v cestě, nikoliv v cíli“. Film je spíše výzvou k zamyšlení nad nemožností ovládat virtuální svět a plně pochopit, jak moc je na místě opatrnost.

Pokud budete po filmu trochu rozladění, že nevíte, jak to přesně s tou dvojnicí Loly bylo, tak právě to je záměrem filmu. Je to přesně to, co potkáváte denně vždy, když se připojíte k síti. Jako běžný uživatel sociálních sítí netušíte, jak vlastně systém funguje. Nejde jen o erotické chaty. Každá digitální identita může být ukradená a zneužitá.

Internet zde není vykreslený jako zlo, jen je upozorněno na možnost na zlo narazit.

Dalším významným poselstvím je ukázat, že i „sexuální pracovnice“ jsou obyčejní lidé, co dělají svou práci. Nejde zde o morální poučení.

Alice se nakonec vrací ke své práci. Nasadí blond paruku, změní líčení a vytváří novou digitální identitu. Je to činnost jako každá jiná, baví ji a je v ní dobrá. Tuto práci bere jako legitimní způsob, jak si vydělat peníze na dům a auto a jak si udržet vlastní nezávislost.

Napište komentář

Kliknutím na tlačítko ODESLAT KOMENTÁŘ udělujete
souhlas se zpracováním osobních údajů.

Spolupracujeme: