Polyamorie označuje životní styl, kdy jeden člověk sexuálně žije s několika dalšími – všichni zapojení (může jich být i více než 3), ale vědí o tomto spojení s dalšími. V první řadě je polyamorie určitou životní filosofií. Je úzce spojena s tzv. polygamií označující rodinné soužití muže nebo ženy s více partnery. Samotný termín polyamorie pochází z řeckého slova poly = mnoho a amor = láska.

2 základní podoby polyamorského vztahu

Polygamie má dvě základní podoby:

 • Polygynie (tj. mnohoženství), kdy má jeden muž více žen, častý typ v islámské kultuře.
 • Polyandrie (tj. mnohomužství), kdy má jedna žena více mužů, časté soužití u Eskymáků nebo Tibeťanů.

Vzniká tak velmi volný vztah založený na pravdě, toleranci a svobodě. Tento volný vztah pro mnohé může být na stejné úrovni jako svazek manželský. O mnoho partnerství jsme sepsali rozšířený článek.

Hlavní filosofií polyamorie je myšlenka, že pro člověka existuje více než jeden ideální partner. Polyamorie ovšem neznamená střídání partnerů jenom za účelem sexu. V polyamorii lidé vítají lásku ve všech jejich podobách, ve kterých přichází. Díky upřímné komunikaci mezi všemi zúčastněnými můžete dosáhnout stavu, ve kterém budou všichni co možná nejvíce šťastni.

Co všecho spadá pod polyamorii?

Polyamorie je pojmem, pod který spadá mnoho různých druhů vztahů:

 • Polyfidelity (tj. mnohověrnost), ve kterém jsou všichni členové považování za rovné partnery a zavazují se nemít sexuální vztah s nikým mimo skupinu.
 • Quad (tj. čtyřúhelník) označuje romantický vztah dvou párů.
 • Primární a sekundární vztahy označující vztahy jedince s více lidmi, kterým přisuzuje rozdílnou důležitost.
 • Skupinová svatba označuje sňatek podobný svatbě, která zahrnuje 3-6 lidí, kteří žijí dohromady, sdílí společné finance, společně se starají o děti i společné bydlení.

Pojmy a hesla

 • Metamour – partner vašeho partnera,
 • Polykula – uskupení lidí v rámci stejného poly-vztahu,

Polyamorská pravidla vztahu

Aby polyamorický vztah byl funkční, je nezbytné dodržovat několik zásadních pravidel:

 • Vzájemné komunikovat a dělat kompromisy.
 • Být věrný a loajální.
 • Obě pohlaví jsou si rovna.
 • Ve vztahu si důvěřovat, vzájemně se respektovat a být čestní.
 • Společně se domluvit na potřebných hranicích.
Hry pro více

Co na to naše redakce?

Podle našeho názoru může být tento druh soužití dlouhodobě stabilní i uspokojivý pro všechny zúčastněné. Ale ani ta nejvolnější láska není docela volná. I zde je potřeba počítat s případnou žárlivostní, kterou ještě předtím než se pro polyamorismus rozhodneme, nemusíme vůbec pociťovat.

Ne každý dokáže skousnout, že jeho partner či partnerka, byť jde o svazek volný, má sexuální kontakt i s dalšími osobami.

Ve volném vztahu je největším a zároveň prvotním pilířem vzájemná důvěra, dále je zapotřebí, aby byly dodržovány rovnosti šancí. To, co si sám nárokuji, musím dokázat umožnit a dopřát i druhým.

Samozřejmě, ne každý je stavěn na takovou formu vztahu. Mnohopartnerství vyžaduje značnou míru vyspělosti. Ti, kteří toto soužití zvažujete, připravte se na to, že zvenku to pro ostatní může být nepochopitelný závazek/ nezávazek a můžete se stát terčem odsudků od okolí.

Inspirace o soužití v polyamorském vztahu najdete v rozhovoru se sexkoučkou Julií Gaiou Poupětovou (má i druhý díl).

Ochrana je základem

Ve volném vztahu je také nutností používat kondom / prezervativ. Váš „protějšek“ stejně jako vy si můžete dělat cokoliv. To většinou obnáší i sex s jinými jedinci. Neriskujte zbytečně, pohlavní chorob je mnoho.

A co je ještě důležité pro volný vztah? Nesmíte se zamilovat. City do otevřeného vztahu zkrátka nepatří. Pokud se tak stane, budete si partnera přivlastňovat a bude vás bolet, pokud si dotyčný „užije“ s jinými.

Kdo si to nejvíce užívá?

A pro koho je tedy tento typ vztahu ideální? Především pro ty, kteří v současné době nechtějí s někým chodit navážno. Raději si chtějí užívat svobodu a mít otevřená vrátka pro toho „ideálního“. Zároveň však nechtějí být úplně sami.

Polykulu jsme zmiňovali v Lascivním podcastu Aly a Petra:

Jaké jsou zkušenosti našich čtenářů?

Láká vás myšlenka volného vztahu? Zkuste to. Třeba zrovna vám to bude vyhovovat.

Vybrané zkušenosti:

Já si myslím, že volný vztah by alespon jennou v životě měl vyzkoušet každý z nás. Je to odvaz. Jsem ve volném vztahu cca půl rok, a velmi mi vyhovuje

S manželkou mame volny vstah už 5 let funguje to.

Ja mam volny vztah uz nejake ctyri mesice, a uvazuju nad tim, ze to ukoncim, protoze kdyz uz to je i o citech, a trapeni se, neda se tomu rikat volny vztah…

Spolupracujeme: