Kondom, prezervativ nebo šprcka jem užská bariérová antikoncepce. Jedná se ooznačení pro ochranný prostředek před početím a přenosem pohlavních nemocí. Jedná se o pomůcku, kterou využívají muži během pohlavního styku nasazením na svůj penis.

K čemu vlastně kondomy slouží?

Kondomy se vyrábějí z latexu a před pohlavním stykem se nasazuju na mužův ztopořený penis. Primárním úkolem kondomu je ochrana před početím, současně však zabraňuje také přenosu sexuálně přenosných chorob. Kondomy jsou na jedno použití, po použití se vyhazují.

Původ termínu kondom se nejčastěji uvádí v souvislosti s lékařem jménem Condom nebo Quondam.

Jednalo se o osobního lékaře anglického krále Karla II. v letech 1660 – 1685. Tento lékař doporučoval používat k ochraně střevo skopce.

Jaký byl rok 2016 pro Lascivní.cz

Jaké byly první prezervativy

První pokusy výroby kondomů zahrnovaly využití tkaných látek, tyto výrobky však nebyly příliš efektivní.

První kondomy, které se setkaly s úspěchem, byly vyrobeny z ovčího střeva či jiné zvířecí blány. První doložené užívání kondomů pochází již ze starého Egypta. Okolo roku 1500 se při syfilitických epidemiích používaly plátěné kondomy.

Podívejte se na nejprodávanější značky kondomů
ZJISTIT CENU

Výroba kondomů z pryže započala kolem roku 1850. První takto vyrobené kondomy byly omyvatelné a opakovatelně použitelné až do roku 1912, kdy se na trhu objevily kondomy z latexu. První kondomy, které byly lubrikované, se začaly prodávat okolo roku 1957. V dnešní době jsou na trhu kondomy nejrůznějších velikostí, barev, potisku i příchutí.

Věčná otázka – sex s prezervativem, nebo bez? Více v Lascivním Podcastu:

Kondomy – jaké vlastně existují

V současnosti se prezervativy vyrábějí z přírodního kaučuku (který je ve své syntetizované podobě znám pod označením latex), ale díky zvyšujícímu se počtu lidí alergických na tento materiál jsou vyvíjeny (a na trhy dodávány) kondomy z jiných materiálů. Kvalitově jsou srovnatelné s těmi klasickými latexovými. 

Mimo kondomů pro muže jsou k dostání také ženské kondomy, kterými se žena může chránit při sexu.

Tyto ochranny se zavádí do pochvy před pohlavním stykem. Stejně jako kondomy pro muže i tyto dámské brání otěhotnění a přenosu pohlavních chorob, včetně viru HIV. Ženské kondomy jsou vyrobeny z polyuretanu, který je o 40% pevnější než latex, dokonce může být do pochvy zaveden až 8 hodin před pohlavním stykem.

Jak bezpečně navléci kondom na penis

Pro naše čtenáře jsme natočili jednoduchý video-návod jak nasadit kondom.

Vždy pamatujte, že prezervativ je vždy jen na jedno použití – po ejakulaci je nutné ho zauzlovat a vyhodit do koše – nedoporučuje se vyhazovat do záchodu.

Klady

Zápory

Větší výběr Musíte si počkat na zásilku
Typicky i netradiční velikosti/průměry
Skladem i větší množství
Úspora peněz díky rodinným balením
Možnost kombinovat x různých balení

Spolupracujeme: