Prezervativ, jiným názvem kondom je okamžitá ochrana před pohlavně přenosnými chorobami a nechtěným otěhotněním. Lze jej požít kdekoliv a kdykoliv. Jedná se o mužskou ochranu, kdy je kondom nasazen na ztopořený penis. Jeho spolehlivost se pohybuje okolo 99 %, avšak závisí to také na jeho správném použití.

Jak správně nasadit kondom / prezervativ?

Kondom je potřeba použít ještě předtím než dojde k pohlavnímu styku. Jako ideální dobu pro nasazení kondomu lze označit po jeho ztopoření, ještě než dojde k prvnímu zasunutí penisu do pochvy. Na penis, který nedosáhl erekce nelze kondom navléknout. Při včasném nasazení kondomu dojde k zachycení i předejakulační tekutiny, která může obsahovat spermie.

Kondomy / prezervativy / šprcky / gumy se prodávají v obchodě, většinou balené v krabičce po 3 kusech. Cena se pohybuje mezi 30 – 100 korunami. Na trhu existuje velké množství druhů.

Základní druhy kondomů

Konstrukčně:

 • klasické (classic),
 • ultra-tenké (ultra thin),
 • extra-silné (extra safe),
 • vroubkované (ribbed).

Vylepšené gelem:

 • extra lubrikované (více lubrikantu = větší kluznost = rychlejší sex i bez předehry),
 • spermicidní (zvyšují obranu proti otěhotnění díky přídavku gelu, který zabíjí spermie),
 • hřejivé (prokrvující gely s přídavkem například chilli zvětšují citlivost a jemňoulince pálí/hřejí),
 • chladivé (gel s příměsí mentolu či peprmintu decentně chladí a mohou prodloužit délku sexu/erekce),
 • orgasmické (díky orgastickému gelu – typu Durex Intense/Play O, Stimul8 pomáhají náběh vyvrcholení).

Materiálově

Historicky se moderní prezervativy vyráběly (a stále většinově vyrábějí) z latexu, ale ten není vhodný pro citlivé lidi s alergií právě na latex. Existují tedy druhy z materiálů:

 • latex (základní klasika, kaučokovník/latex je přírodní materiál, ale malá % lidí je na ně alergická),
 • jehněčí kůže (ano opravdu se prodávají),
 • polyuretan.

Známé značky kondomů (pánských i ženských):

VIDEO-návod jak ho navléci na penis

Textový návod pro každého

Práce s kondomem jako video – zde máte textový přepis celého videa (pro ty, co raději čtou, než by se dívali).

1) Po vyndání kondomu z krabičky, zjistíme, že samotný kondom je chráněn ještě obalem. Ten je potřeba opatrně, nejlépe na jedné straně roztrhnout tak, aby nedošlo k porušení nebo natržení kondomu. Když máme kondom vyndaný, je potřeba zjistit, na jakou stranu se rozbaluje.
2) Zasuneme proto prst dovnitř a lehce ho promneme v prstech, pokud se rozbaluje při pohybu vnitřního prstu, máme jej správně. Pokud ne, je nutné kondom otočit. Nikdy toto nezkoušejte na penisu. Pokud by totiž musel být kondom otočen, mohl by být už potříštěn předejakulační tekutinou a po otočení by mohlo dojít k nákaze nebo otěhotnění.
3) Po kontrole rozbalování, stiskneme prsty jedné ruky rezervoár (vrcholní místo kondomu určené pro ejakulát). Pokud by v něm zůstal vzduch, mohlo by během pohlavního styku dojít k prasknutí kondomu. Poté už nasazujeme kondom na ztopořený penis, při nasazování stále ještě držíme rezervoár.
4) Stáhneme si předkožku a vrchol kondomu (rezervoár) přikládáme k obnaženému žaludu. Pak už stačí kondom jen srolovat dolů po celé délce penisu. Kondom nestahujeme až úplně na doraz, mohl by poté sklouzávat. Nyní už jste připraveni k samotnému pohlavnímu styku.
5) Pokud by došlo k ochabnutí erekce, je vhodné penis s kondomem z pochvy vyjmout, mohlo by dojít se sklouznutí kondomu.
6) Několik vteřin po ejakulaci dochází k ochabnutí penisu, proto je nezbytné jej ihned po ejakulaci vyjmout z pochvy a použitý kondom z penisu sundat. Nejdříve kondom shrnujeme od kořene k žaludu. Od ½ penisu se kondom stahuje za rezervoár, aby nedošlo k vylití ejakulátu.
7) Sejmutý kondom zavážeme na uzel nebo do něčeho zabalíme a vyhodíme jej. Během manipulace dbáme na to, aby byl rezervoár směrem dolů, a tím zabráníme případnému vylití ejakulátu.
A HLAVNĚ: použitý kondom se nesmí používat znovu. Divili byste se, ale opravdu to někdo zkouší a pak se diví z nadělení.

Jak navléci kondom ústy

Základem je dávat pozor na poškození kondomu – v tomto případě například prokousnutím. Je cílem, aby do kontaktu s prezervativem vůbec nepřišly do kontaktu zuby, takže prakticky celou práci (s udržením kondomu ve správném úhlu) kontrolovat sevřenými rty.

Jednoduchý postup:

 1. rozbalte kondom,
 2. špičkou dovnitř si ho dejte do úst (před zuby),
 3. držte rty ve tvaru písmene O,
 4. vzduch z kondomu vytlačte jazykem proti rtům,
 5. rty přeneste kondom na žalud penisu,
 6. pohybem hlavy pomalu rolujte kondom (bez zubů) dolů,
 7. až nebudete moci jít hlouběji (kvůli např. dávení), pokračujte prsty,
 8. zkontrolujte dobré nasazení kondomu u kořene penisu,
 9. vaše smyslná předehra skončila a můžete jít na to.

Proč používat kondom – VIDEO od Durexu

Klady

 •  

  Větší výběr

 •  

  Typicky i netradiční velikosti/průměry

 •  

  Skladem i větší množství

 •  

  Úspora peněz díky rodinným balením

 •  

  Možnost kombinovat x různých balení

Zápory

 •  

  Musíte si počkat na zásilku