Když vám chybí sebevědomí, ale díky matce terapeutce vám rozhodně nechybí teoretické vědomosti o sexu, může z toho být i seriál. O čem je Sex Education (Sexuální výchova), loňská novinka z produkce Netflixu?

Seriál si můžete přehrát od 11. 9. 2019 na Netflixu.

Ústřední téma seriálu

Otis Milburn je student střední školy. Chybí mu sebevědomí a sex zatím není to, co by ho úplně zajímalo.

Jeho matka Jean je ovšem sexuální terapeutka, která s upřímností ve věcech sexu nemá problém. Otis o této oblasti toho tak ví poměrně dost. Když se mu podaří úspěšně a neúmyslně poradit školnímu tyranovi s poněkud intimní záležitostí, kamarádku Maeve Wiley, která je naopak sebevědomou, avšak problémovou slečnou, to inspiruje ke geniálnímu nápadu: Otis by měl vést na škole sexuální poradnu.

Hodnocení: CSFD – 86 % / IMDB 8.8/10

Jakkoli vypadá Otis jako dost nepravděpodobný adept na někoho, kdo by měl radit jiným s jejich sexuálními problémy, poradna se ujme a tento stydlivý středoškolák svým spolužákům pomáhá úspěšně zvládnout nástrahy světa sexu.

Ve druhé řadě seriálu se pak Otisovi začíná o něco více dařit: Teoretické zkušenosti začíná úročit i prakticky a nachází si přítelkyni, sympatickou Olu. Proto chce současně i svou poradnu zrušit. To by však nebyl seriál, aby se situace poněkud nezamotala: Olin otec je současně novým přítelem jeho vlastní matky.

Trailer na seriál (česky)

V hlavních rolích se představili

Asa Butterfield

Asa Butterfield ztvárnil hlavního hrdinu Otise Milburna. Celým jménem Asa Maxwell Thornton Farr Butterfield je britský herec. Narodil se v Islingtonu, což je jeden z obvodů Londýna.

Před kamerou debutoval už v devíti letech v dramatu Po Tomášovi. Příležitost dostal také ve filmu Malý Rambo. Pozornosti se mu však dostalo až díky americko-britskému dramatu Chlapec v pruhovaném pyžamu z roku 2008.

Za roli v dramatu Martina Scorseseho Hugo (2011) získal i ocenění Young Hollywood Award. Filmografie talentovaného mladého herce čítá například i adaptaci románu Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti. Kromě herectví se věnuje také hudbě. Zpívá, velmi dobře hraje na klavír, částečně ovládá také kytaru.

Gillian Anderson

Gillian Anderson se narodila v americkém Chicagu, část dětství však strávila ve Velké Británii, kam se rodina přestěhovala. V jedenácti letech se z rodiči vrátila do USA.

Sympatickou zrzku si ti odrůstající pamatují především z role Dany Scully v seriálu Akta X. V něm hrála mezi roky 1993 a 2002. Patrně nejznámější filmovou rolí je australský snímek The Turning z roku 1997.

Skeptická agentka FBI ji jednoznačně typově předurčila do rolí krásných, ale především vysoce inteligentních postav. Že jsou jí souzeny silné ženy dokázala také ve čtvrté sérii seriálu Koruna, kde ztvárnila Margaret Thatcher.

Role svérázné matky puberťáka ji zcela jistě alespoň v očích mladší generace spolehlivě od její nejslavnější role, v níž si po boku Davida Duchovnyho s přehledem poradila s paranormálními jevy, „osvobodila“.

Ncuti Gatwa

Herec se narodil ve Rwandě, vyrůstal ale ve Skotsku, kde také vystudoval herectví na Skotské královské konzervatoři.

O směřování talentovaného mladíka tak bylo poměrně záhy rozhodnuto. Před kamerou se poprvé objevil v jedné z epizod britského sitcomu Bob Servant v roce 2014. Pozornost mu však přinesla až role v seriálu Sex Education. V seriálu si zahrál homosexuálního studenta Erica Effionga. Okamžitě na sebe svou rolí výrazně upozornil a získal si chválu kritiků.

Na filmovém plátně se poté ještě objevil v roce 2019 v komedii Horrible Histories: The Movie – Rotten Romans. Roli by také měl získat v chystaném snímku The Last Letter from Your Lover, filmové adaptaci na motivy knihy spisovatelky Jojo Moyes.

Emma Mackey

Celým jménem Emma Margaret Marie Tachard-Mackey je rodačkou z francouzského Le Mans, kde se narodila do smíšeného francouzsko-britského manželství. Na University of Leeds vystudovala anglický jazyk a literaturu.

Už na škole se začala věnovat divadlu. První hereckou příležitostí pro mladou herečku byl televizní film Badger Lane z roku 2016. Svůj talent však mohla naplno ukázat až v seriálu Sex Education.

Mladá herečka si tu zahrála si zahrála kamarádku a parťačku ústředního hrdiny, rebelku Maeve. Maeve je inteligentní a vtipná slečna, která je ale ve škole za outsidera. Ani to s vlastní matkou-narkomankou nemá úplně jednoduché.

Za svůj výkon sklidila i Emma uznání kritiky. V jednom z rozhovorů uvedla, že i ji samotnou úspěch seriálu překvapil. Herečce se tak otevřela cesta ke slibné herecké kariéře, příští rok by se měla objevit ve snímku Smrt na Nilu, filmu vzniklém na motivy románu Aghaty Christie.

Connor Swindells

Connor Swindells je muž mnoha profesí, kromě herectví je i modelem a bývalým boxerem. Narodil se v anglickém Sussexu, vyrůstal pouze s otcem, matka mu zemřela, když mu bylo sedm.

Herecké zkušenosti získal poprvé v roce 2015 v amatérském divadle, o dva roky později už si vyzkoušel práci před kamerou. Příležitost získal v drobné roli v seriálu Nevěstky z roku 2017. I jemu kariéru významně „nastartoval“ seriál od Netflixu.

Sympatický herec si zahrál Adama Groffa. Adam je typem školního grázla, který si za svou oběť vyhlédl Erica. Současně však bojuje s notně vypjatým vztahem k vlastnímu otci a jeho pouto ke spolužákovi nabere nečekaných obrátek.

Tvůrce seriálu

O námět se postarala britská scénáristka Laurie Nunn. Ta v jednom z rozhovorů vzpomínala na to, jak sexuální osvěta na školách v době, kdy sama byla teenagerem, byla téměř nulová. Mladá scénáristka se nechala slyšet, že teprve v současnosti se naučila mluvit o sexu otevřeně.

Seriál Sex Education pro nadějnou autorku nepochybně byl přelomovým počinem. Do té doby měla na kontě jen několik krátkých filmů a nepříliš zásadní spolupráci s produkční společností. Seriál od Netflixu tak doslova do hvězdných výšin katapultoval nejen mladé představitele hlavních rolí.

Režiséři

Coby režiséři jsou pod tímto počinem podepsáni Ben Taylor, Kate Herron, Sophie Goodhart a Alice Seabright.

Konkrétně se Ben Taylor podílel na prvních čtyřech epizodách, poté pomyslné režisérské žezlo předal Kate Herron. Jedná se o režiséra, který se podílel na hudebních videoklipech skupin Blue, Atomic Kitten a Girls Aloud, spolupracoval také na reklamách.

Kate Herron je scénáristka a režisérka, která se ve své tvorbě orientuje především na ženské příběhy. Slyšet jsme o ní mohli rovněž v souvislosti s minisérií Loki.

Epizody 3, 5 a 7 v první sérii pak dostala na starost televizní režisérka Sophie Goodhart. Její celovečerní film My Blind Brother se dokonce dostal do užšího výběru Oscara.

Pátý a šestý díl druhé řady měla pod svými režisérskými křídly Alice Seabright. Kromě toho, že je nadanou režisérkou, je tato dáma taktéž scénáristkou. Na svém kontě má několik krátkých filmů, povětšinou komediálního žánru.

Jaký seriál je

Ačkoli už samotný název seriálu odkazuje na hlavní téma, kterým je sex a o sexuálně explicitní scény tu není zrovna nouze, podařilo se režisérskému týmu natočit seriál, který má hlubší přesah a zajímavou sondou do vztahů především ústřední dvojice.

Navzdory provokativnímu tématu je seriál natočený velmi citlivě. O sexuálním životě hovoří s laskavostí a humorem. A daří se mu uchopit i vážně míněná témata.

Například Otisův nejlepší kamarád se v průběhu seriálu musí vyrovnat s vlastní menšinovou sexuální orientací a aby toho nebylo zrovna málo, odlišný je už jen svou barvou pleti, Eric je totiž černoch. Podobně se seriál s úspěchem vypořádává i s vysoce ožehavým tématem, jakým je v současné společnosti hnutí Me Too.

Napříč všemi epizodami se bez předsudků řeší homosexualita, bisexualita, masturbace, velikosti penisu, používání erotických pomůcek i epidemie chlamydií, kterou je zasažena střední škola.

Seriál své diváky poučuje, ale i baví příjemně natočeným náhledem do života teenagerů. Na první milostné trampoty středoškoláků nahlíží realisticky, divák tak nemá pocit, že se divá na parodii stvořenou kýmsi, kdo živého náctiletého viděl naposledy v předminulém století.

Ačkoli je tak téma sondy do školních lavic mnohokrát zpracované a z filmařského hlediska značně vytěžené, tvůrci si dokázali poradit s nadhledem a invencí. Bavit se tak budou nejen ti, kteří se věkově ztotožňují s ústředními hrdiny, seriál neurazí ani starší diváky, kteří se s ním nostalgicky vrátí do časů prvních lásek. Sexual Education umně balancuje mezi poetičností i nekompromisní otevřeností a zvládá se vyhnout sentimentu a trapnosti. Umí nebýt lascivní a prvoplánový, ačkoli se neobejde bez naplnění některých klišé, například ve vyobrazování struktury středoškolského kolektivu.

Zdroje fotografií: © Netflix

Napište komentář

Kliknutím na tlačítko ODESLAT KOMENTÁŘ udělujete
souhlas se zpracováním osobních údajů.

Spolupracujeme: