Prezervativ, jiným názvem kondom je okamžitá ochrana před pohlavně přenosnými chorobami a nechtěným otěhotněním. Lze jej požít kdekoliv a kdykoliv. Jedná se o mužskou ochranu, kdy je kondom nasazen na ztopořený penis. Jeho spolehlivost se pohybuje okolo 99 %, avšak závisí to také na jeho správném použití.

Jak správně nasadit kondom / prezervativ?

Kondom je potřeba použít ještě předtím než dojde k pohlavnímu styku. Jako ideální dobu pro nasazení kondomu lze označit po jeho ztopoření, ještě než dojde k prvnímu zasunutí penisu do pochvy. Na penis, který nedosáhl erekce nelze kondom navléknout. Při včasném nasazení kondomu dojde k zachycení i předejakulační tekutiny, která může obsahovat spermie.

Podívejte se na nejprodávanější značky kondomů
ZJISTIT CENU

Kondomy / prezervativy / šprcky / gumy se prodávají v obchodě, většinou balené v krabičce po 3 kusech. Cena se pohybuje mezi 30 – 100 korunami. Na trhu existuje velké množství druhů.

S nebo bez? Toť otázka v Lascivním podcastu:

Základní druhy kondomů

Konstrukčně:

 • klasické (classic),
 • ultra-tenké (ultra thin),
 • extra-silné (extra safe),
 • vroubkované (ribbed).

Vylepšené gelem:

 • extra lubrikované (více lubrikantu = větší kluznost = rychlejší sex i bez předehry),
 • spermicidní (zvyšují obranu proti otěhotnění díky přídavku gelu, který zabíjí spermie),
 • hřejivé (prokrvující gely s přídavkem například chilli zvětšují citlivost a jemňoulince pálí/hřejí),
 • chladivé (gel s příměsí mentolu či peprmintu decentně chladí a mohou prodloužit délku sexu/erekce),
 • orgasmické (díky orgastickému gelu – typu Durex Intense/Play O, Stimul8 pomáhají náběh vyvrcholení).

Materiálově

Historicky se moderní prezervativy vyráběly (a stále většinově vyrábějí) z latexu, ale ten není vhodný pro citlivé lidi s alergií právě na latex. Existují tedy druhy z materiálů:

 • latex (základní klasika, kaučokovník/latex je přírodní materiál, ale malá % lidí je na ně alergická),
 • jehněčí kůže (ano opravdu se prodávají),
 • polyuretan.
Podívejte se na nejprodávanější značky kondomů
ZJISTIT CENU

Známé značky kondomů (pánských i ženských):

VIDEO-návod jak ho navléci na penis

Textový návod pro každého

Práce s kondomem jako video – zde máte textový přepis celého videa (pro ty, co raději čtou, než by se dívali).

1) Po vyndání kondomu z krabičky, zjistíme, že samotný kondom je chráněn ještě obalem. Ten je potřeba opatrně, nejlépe na jedné straně roztrhnout tak, aby nedošlo k porušení nebo natržení kondomu. Když máme kondom vyndaný, je potřeba zjistit, na jakou stranu se rozbaluje.
2) Zasuneme proto prst dovnitř a lehce ho promneme v prstech, pokud se rozbaluje při pohybu vnitřního prstu, máme jej správně. Pokud ne, je nutné kondom otočit. Nikdy toto nezkoušejte na penisu. Pokud by totiž musel být kondom otočen, mohl by být už potříštěn předejakulační tekutinou a po otočení by mohlo dojít k nákaze nebo otěhotnění.
3) Po kontrole rozbalování, stiskneme prsty jedné ruky rezervoár (vrcholní místo kondomu určené pro ejakulát). Pokud by v něm zůstal vzduch, mohlo by během pohlavního styku dojít k prasknutí kondomu. Poté už nasazujeme kondom na ztopořený penis, při nasazování stále ještě držíme rezervoár.
4) Stáhneme si předkožku a vrchol kondomu (rezervoár) přikládáme k obnaženému žaludu. Pak už stačí kondom jen srolovat dolů po celé délce penisu. Kondom nestahujeme až úplně na doraz, mohl by poté sklouzávat. Nyní už jste připraveni k samotnému pohlavnímu styku.
5) Pokud by došlo k ochabnutí erekce, je vhodné penis s kondomem z pochvy vyjmout, mohlo by dojít se sklouznutí kondomu.
6) Několik vteřin po ejakulaci dochází k ochabnutí penisu, proto je nezbytné jej ihned po ejakulaci vyjmout z pochvy a použitý kondom z penisu sundat. Nejdříve kondom shrnujeme od kořene k žaludu. Od ½ penisu se kondom stahuje za rezervoár, aby nedošlo k vylití ejakulátu.
7) Sejmutý kondom zavážeme na uzel nebo do něčeho zabalíme a vyhodíme jej. Během manipulace dbáme na to, aby byl rezervoár směrem dolů, a tím zabráníme případnému vylití ejakulátu.
A HLAVNĚ: použitý kondom se nesmí používat znovu. Divili byste se, ale opravdu to někdo zkouší a pak se diví z nadělení.

Jak navléci kondom ústy

Základem je dávat pozor na poškození kondomu – v tomto případě například prokousnutím. Je cílem, aby do kontaktu s prezervativem vůbec nepřišly do kontaktu zuby, takže prakticky celou práci (s udržením kondomu ve správném úhlu) kontrolovat sevřenými rty.

Jednoduchý postup:

 1. rozbalte kondom,
 2. špičkou dovnitř si ho dejte do úst (před zuby),
 3. držte rty ve tvaru písmene O,
 4. vzduch z kondomu vytlačte jazykem proti rtům,
 5. rty přeneste kondom na žalud penisu,
 6. pohybem hlavy pomalu rolujte kondom (bez zubů) dolů,
 7. až nebudete moci jít hlouběji (kvůli např. dávení), pokračujte prsty,
 8. zkontrolujte dobré nasazení kondomu u kořene penisu,
 9. vaše smyslná předehra skončila a můžete jít na to.

Proč používat kondom – VIDEO od Durexu

Klady

Zápory

Větší výběr Musíte si počkat na zásilku
Typicky i netradiční velikosti/průměry
Skladem i větší množství
Úspora peněz díky rodinným balením
Možnost kombinovat x různých balení
Napište komentář

Kliknutím na tlačítko ODESLAT KOMENTÁŘ udělujete
souhlas se zpracováním osobních údajů.

Vaše názory 5 názorů

Je až fascinující, že musí vzniknout článek, video, podcastový díl, na něco, co má umět doslova každý – prostě ze školy. Ze sexuální výchovy = a je mi jasné, že už tehdy za socíku to bylo k prdu, že teď to nebude o moc lepší. Ale je to zároveň smutné, že se to asi nikam neposunulo. 🙂

Chápeme váš pohled, ale zároveň jste si Andreo odpověděla – sexuální výchova je téma, které se na školách moc nenosí dlouhodobě. Nějaká aktivita kolem obsahu a koncepce se děje, ale není to nic, co by plošně změnilo uvažování mladých lidí o svém těle, sexualitě, … Je to dlouhodobá cesta. 🙂

Dobrý den, ráda bych začala používat při sexu kondomy. Přítel je ale odmítá. Jedním z důvodů je, že s kondomem nedokáže vyvrcholit. Zkoušeli jsme Real Feel od Durexu, ale během sexu se svlékl a zůstal ve mně. Bylo to špatnou velikostí nebo se během sexu musí neustále přidržovat? Nemáte nějaký tip na kondom, který by zlepšil přítelův prožitek a přitom já byla chráněná?

Hezký den,

také máme přesně tyto kondomy a určitě se nemusí přidržovat. Samozřejmě vždy záleží na velikosti vašeho partnera – pro přesné kondomy „na míru“ doporučujeme značku kondomů My.Size. Upřímně primárně se u sexu musí řešit následky a tedy primární důvod pro kondom je vaše ochrana, než připomínky vašeho přítele – to je poddružný problém a spíše to vypadá, že se z toho z nějakého jiného důvodu vymlouvá.

Dobrý den,

prosím po ejakulaci je sperma jen v rezervoaru ,nebo může byt v celěm těle kondomu, když je ho třeba hodně ?

Po X letech ho musíme použít a jsme z toho vykulení :D….. vše drželo jak má, nic neprasklo , nic se nerolovalo, jen to sperma bylo uvnitř kondomu všude….je to špatně ?

děkuji

Hezký den,

nic špatně nemusí vůbec být, jen máte více sperma, než je schopen rezervovár pojmout – právě pro tyhle účely se doporučuje hned po ejakulaci dostat penis ven z vagíny, protože by teoreticky mohlo sperma přes hranu (a hromadu dalších přírazů) se vytlačit ven a způsobit neplechu. 🙂

Díky Díky 🙂 za rychlou a fajn odpověď

Nemáte vůbec zač 🙂

Dobrý den, včera jsem spala se svým přítelem, měli jsme kondom, ale po sexu si kondom sundal a chtěl pokračovat bez. Chci se zeptat, jestli mohlo dojít k oplodnění, i když „zasunul“ jen jednou, ale předpokládám, že měl penis od spermatu. Děkuji za odpověď.

Hezký den,

ano bohužel je to opravdu možné, protože špička penisu je po výstřiku do kondomu celá pokrytá spermatem, takže pokud si ho skvěle neumyl, tak riziko otěhotnění tu je – a to ještě by nemuselo ani omytí stačit, protože sperma zůstává i v močové trubici, ze které se dostane až postupně ven třeba při močení, nebo při dalším dráždění hned po sexu (orál, další styk, …).

Jen se chci zeptat je dobry vyzkoušet clasicke baleni pak to se silnější stěnou. A mam dotaz jak jste psal ze na anal existuje nějaký kondom s lubrikacni mohl by jste mi poradit jaký poslete kdyžtak odkaz. A je k tomu potřeba ještě lubrikant ? Dekuji mnohokrát moct jste mi pomohl

Hezký den,

námi doporučenované najdete tady: http://www.lascivni.cz/kondomy-kategorie/ – stačí si prokliknout na Durex – v základu jsou všechny kondome lehce lubrikované, ty extra lubrikované jsou Feel Intimate a Emotions. Ke klasickému sexu už nepotřebujete (zpravidla), k análnímu už určitě ano, tam se bez něj neobejdete.

Spolupracujeme: