RuPaul’s Drag Race je americká reality show, která se vysílá od roku 2009, aktuálně již třináctou sezónu. Jaká je a co tady uvidíte?

O čem je RuPaul’s Drag Race

Show byla vyprodukována World of Wonder pro Logo TV, později pro VH1. Koncept soutěže vychází z dalších podobných pořadů, ve kterých se hledá největší talent v různých oblastech, nebo jednoduše nejcharismatičtější osobnost, která se získá nárok na titul superstar. Přímou inspiraci si však převzala jinde než v pěveckých či uměleckých soutěžích. RuPaul’s Drag Race je v podstatě varietou show America’s Next Top Model.

V tomto případě se ovšem jedná o tzv. drag queen. Drag queen je muž v ženském převleku. Většinou se do této role stylizuje pro pobavení, z uměleckých důvodů, pro mnoho drag queens se ale jedná i o určitý osobitý způsob sebevyjádření.

V soutěži se tak scházejí kandidáti na titul drag quuen a zároveň lákavou finanční odměnu ve výši 100 000 dolarů. Soutěžící se mezi sebou utkávají v různých disciplínách. Výzvou je pro ně například klání o nejlepší make-up, komediální skeč nebo třeba zpěv a tanec.

Výkony soutěžících posuzuje porota, která se skládá z různých celebrit. V porotcovském křesle se objevila řada osobností, současnou sestavu tvoří Michelle Visage, Carson Kressley a Ross Matthews.

VIDEO trailer: Drag Race 16. sezóna a 5. epizoda

V roli hlavního porotce je RuPaul, který pořad zároveň uvádí. V Americe je nejznámější postavou sféry drag queens. Díky streamovacím službám se třpytivý televizní fenomén rychle rozšířil a publikum zaujal i u nás. Sledovat ho čeští diváci mohou na Neflixu.

Kdo je RuPaul’s (moderátor)

RuPaul Andre Charles se narodil 17. listopadu 1960 v kalifornském San Diegu. Prosadil se jako herec, producent, model, zpěvák, skladatel a autor.

Později se přestěhoval do Atlanty, kde studoval divadelní umění a dostal se zároveň do komunity drag queens. Později se odchýlil od divadla a začal vystupoval jako sólová drag queen. Debutoval coby zpěvák, když v roce 1993 vydal album „Supermodel of the World. Hned první singl s názvem Supermodel se stal hitem.

Svou hudební kariérou na sebe upozornil i kosmetickou značku MAC, která si ho následně vybrala jako tvář své kampaně.

Úspěšně rozjetou kariéru potvrdila i soutěž RuPaul’s Drag Race. Za tuto show získal dokonce osm ocenění Emmy Awards. Soutěž posbírala i řadu dalších cen, například MTV nebo GLAAD.

Nejzajímavější epizody a účinkující

Giovanni Palandrani

K nejznámějším účinkujícím patří například Giovanni Palandrani, vystupující pod uměleckým pseudonymem Aquaria. Aquaria se stala vítězkou desáté série v roce 2018.

Spolupracujeme: