Termín panna, latinsky virgo, je obecné označení pro ženu, která ještě neměla pohlavní styk.

Společený požadavek?

V některých kulturách je panenství společensky ceněné a žádoucí, zejména v souvislosti s náboženstvím dané země a pohledem na sexualitu před svatbou.

Například v afrických či arabských zemích se panenský stav ženy přímo očekává před vstupem do manželství.

Pokud žena v těchto zemích již pannou není, má velice mizivou šanci na to, aby se provdala. Jsou však i takové země, kde se ztráta panenství před svatbou vyloženě trestá, např. vyhnáním z domova, ukamenováním, veřejných zostuzením nebo dokonce smrtí.

U žen na rozdíl od mužů existuje fyzický rozdíl mezi ženou, která již pohlavní styk měla a ženou, jenž pohlavní styk neměla.

Fyzickým rozdílem je tzv. panenská blána (hymen), která bývá při prvním pohlavním styku protržena.

Původ pojmu

Pojem „panenský” lze vysvětlit i termíny „čistý“ nebo „zatím nedotčený“.

Anální panenství je termín označující stav, kdy žena ještě neměla anální sex.

Dále bývá využíváno spojení „staré panny“ označující pejorativně ženy, které mají věk na to, aby měly sexuálního partnera.

V širším pojetí tak lze hanlivě označit i ženy, které pohlavní styk měly, ale přesto žijí samy osaměle.

Plastika dělá divy

Panenskou blánu lze obnovit lékařským zákrokem, tzv. hymenoplastikou. Hymenoplastika, označována také jako „revirginizace“. Obnovení panenské blány je poměrně kontroverzní.

V některých kulturách by pro ženu předmanželský sex znamenal zostuzení, jiné ženy naopak vyhledávají tento chirurgický zákrok jako „dárek“ pro svého partnera, aby byl jejich „prvním“ sexuálním partnerem. Poprvé byla hymenoplastika provedena před více než 60 lety italským gynekologem.

Spolupracujeme: