Prostata je přídatná pohlavní žláza, jejíž sekret je součástí ejakulátu u mužů. Prostata dále zvyšuje životaschopnost spermií. Prostata je u zdravého muže velká přibližně jako vlašský ořech a váží okolo 20 gramů. Najdeme ji pod močovým měchýřem.

Předstojná žláza (neboli prostata) je nejpřístupnější z análního otvoru. Při dráždění mužské prostaty mají někteří muži příjemné pocity, které mohou umocnit, či vyvolat orgasmus. Prostata bývá považována za mužský G-bod. Ženská obdoba tohoto tajemného bodu se nachází na vnitřní straně vagíny – v těsné blízkosti klitorisu.

Žlázy prostaty vylučují sekret, který se při ejakulaci smísí se spermiemi. Samotný sekret z prostaty je bezbarvá tekutina mající typický zápach. Prostata je vklíněna mezi stydkou kostí a konečníkem – díky tomu, že se dotýká stěny konečníku a je tak dobře dostupná, využívá se toho jak při rektálním vyšetření prostaty, tak i při sexu.

Masáž prostaty – proč s ní začínat

Proč bychom měli předstojnou pánskou žlázu (prostatu) vlastně masírovat? Kromě vzrušivým pocitům můžeme výraně snížit riziko budoucího vzniku nejčastějšího typu rakovin u mužů – rakovina prostaty.

Muži jsou na svůj anál poměrně dost přecitlivělí, a proto mnoho mužů preventivní masáž (či lékařskou kontrolu) odmítají. Přitom jim jde často o život. A to už dost opomínáme lascivní smysl masáže prostaty (návod), která může být spouštěčem pro velmi silnou pánskou ejakulaci.

Pro specifickou masáž této mužské žlázy existují specializované erotické pomůcky na stimulaci prostaty.

Prostata také často podléhá onemocněním, mezi ta nejčastější patří

  • Zvětšená prostata – nezhoubné onemocnění, které se projevuje obtížemi při močení. Močení bývá pro muže zdlouhavé, namáhavé a s malým tlakem proudu. V nejtěžších případech se projevuje pouhým ukapáváním moči a pocitu nedostatečného vyprázdnění močového měchýře. Onemocnění se nejčastěji objevuje u mužů nad 50 let.
  • Karcinom prostaty – jedná se o druhý nejčastější zhoubný nádor u mužů a dokonce o třetí nejčastější příčinu úmrtí mužů. Rakovina prostaty nejčastěji postihuje muže ve věku nad 70 let a často probíhá bez zjevných příznaků, kterým by pacient věnoval pozornost (např. potíže při močení). Velice důležitá je prevence a pravidelné prohlídky u lékaře.
4/5 - (1 vote)