Menstruační houbička patří mezi alternativní menstruační pomůcky (podobně jako kalíšek), kterou lze používat opakovaně. Jedna houbička vydrží až 6 měsíců (ovšem životnost jedné houbičky závisí na síle menstruace a především na správné péči). Na jednu menstruaci je potřeba 1 – 2 houbičky (závisí na síle menstruace).

Menstruační houbička je v podstatě přírodní materiál, který je velice šetrný k poševní sliznici, který obsahuje velké množství minerálních látek působících blahodárně na pokožku lidského těla. Menstruační houbičky mají antiseptické účinky pomáhající rychleji léčit drobné poranění, proto je možné houbičky přikládat na rány.

Použití houbičky na menstruaci

Použití menstruační houbičky je velice snadné a pohodlné. Před každým zavedením je potřeba houbičku namočit (v suchém stavu je houbička příliš tvrdá a mohla by způsobit poranění poševní sliznice). Samotné zavedení je podobné jako u tamponu, ovšem netlačí a přizpůsobí se tvaru vaší pochvy.

Péče o ni

Před a po každé menstruaci je nezbytné houbičku očistit a vydezinfikovat, na výběr je několik možných způsobů (solná koupel, ocet, roztok z Tea Tree nebo roztok z koloidních stříbra). Při menstruaci je po nějaké době (záleží na síle menstruace) důležité houbičku vyndat, vymýt ji pod tekoucí vodou a vyždímat přebytečnou vodu.

Menstruační houbičku mohou používat i dívky, které jsou panny. Ovšem je důležité zde myslet na určité riziko, kdy může dojít k poškození panenské blány (toto riziko je stejné jako při používání tamponu nebo menstruačního kalíšku).

Velikost houbičky

Velikost houbičky je vhodné vybírat podle síly vaší menstruace. Lze kombinovat i různé velikosti (např. na začátek menstruace pro silnější menstruaci volit větší houbičku, ke konci využít menší houbičku). Pokud si nejste jisti správnou velikostí, vždy je lepší zakoupit houbičku větší a popř. ji zastřihnout do menší velikosti.

(POZOR: houbičku stříhejte vždy pouze v mokrém stavu).

Jaké vlastně existují?

Menstruační houbičky jsou standardně nabízeny ve 3 velikostech:

  1. Velikost S – nejmenší rozměr 4 – 5 cm, vhodná pro slabou menstruaci.
  2. Velikost M – střední rozměr 5 – 6 cm, vhodná pro normální až středně silnou menstruaci.
  3. Velikost L – největší rozměr 6 – 7 cm, vhodná pro silnou menstruaci.  
Děkujeme za váš hlas!