Lolita je módní styl mladých dívek (nejčastěji ve věku 12 – 30 let), který se těží největší popularitě především v Japonsku.

Co/kdo je vlastně lolita?

Styl čerpá z rokoka a z viktoriánského období. Hlavní podstatou je, aby lolitka vypadala co nejroztomileji. Mezi podstatné znaky patří široká sukně sahající nad kolena, různé krajky, čelenky, mašličky, apod.

Nejen styl oblečení, ale i nezletilka

Stejný název nese i román spisovatele Vladimira Nabokova z roku 1955. Hlavní postavou je mladičká dívka Dolores, které říkali Lo či Lolo (později označení Lolita) a učitel Humbert, který má chorobnou slabost pro velice mladé dívky (nejčastěji mezi devátým a čtrnáctým rokem).

Především díky románu se označení Lolita stalo symbolem pro sexuálně přitažlivé nezletilé dívky.

Humbert se zamiluje do dvanáctileté Dolores Hazeová, která je dcerou Humbertovy bytné. Humbert si ve své fantazii vytvoří z Dolores bytost, která patří spíše do nadpřirozeného světa. Díky tomu se snaží přeměnit svoje fantazie a obsese v realitu.

Hubert se zamiluje do dvanáctileté dcery Dolores své bytné. Dolores se také říká Lolita. Později Lolitina matka zemře a Hubert s Lolitou naváže sexuální vztah.

Význam žije dál

Od vydání Nabokova románu se jméno Lolita objevovala i dále, především v té francouzské, kde označovalo nejčastěji prostitutky a uličnice.

Spolupracujeme: