Doslovný překlad slova cleavage je mezera mezi ženskými prsy. V českém jazyce se používá termín ženský výstřih. V současné době je mnoho triček i halenek navrhováno s velkým výstřihem, aby byla ženská ňadra odhalena co nejvíce.

Výstřih, který je vždy sexy

Snaze o vystavení ženských ňader na obdiv se také říká downblouse, což je vyhledáváno především voyery. Termín clevage enhancement znamená snahu žen udělat pomocí vhodného oděvu a podprsenky svoje ňadra plnější a větší (ve volném překladu snaha zvýraznit výstřih.

Co je vidět, to je sexy?

Snahu o viditelnější poprsí využívají ženy zejména k upoutání pozornosti mužů. Nejběžnější pomůckou pro clevage enhancement jsou push – up podprsenky, různé typy vycpávek nebo korzety.

Ženy s velkým poprsím zvýrazňují svůj dekolt například tím, že si nevezmou žádnou podprsenku.

Dále clevage enhancement využívají často i muži, kteří se převlékají za osobu opačného pohlaví a snaží se vytvořit iluzi ženských prsou. První doba, kdyby začaly být povolené šaty s hlubokým výstřihem je začátek 16. století, kdy je ženy mohly nosit na šlechtické bály.

Nejde jen o odhalená ňadra?

V dnešní době clevage používá i pro jiné části těla (např. viditelnou mezeru mezi hýžděmi nad nízko vytaženými nebo mírně staženými kalhotami se u žen i mužů nazývá jako Real cleavage nebo buttock cleavage.

Velkým fenoménem 21. století je tzv. toe cleavage. Jedná se o nošení bot, které nejsou otevřené, ale alespoň částečně umožňují vidět kořeny jednotlivých prstů na nohou.

Toe cleavage vyhledávají především toe fetišisté.

Spolupracujeme: