Rostlina z peruánských And s údajnými pozitivními účinky co se týče plodnosti, potence (libida) a sexuální touhy.

Maca peruánská prášek jako nakopávač

Roste ve vysokých nadmořských výškách (přes 3.500 m. n. m.) a je známa více než 6.00 let, kdy ji na náhorních plošinách pěstovali Inkové.

Maca peruánská patří mezi tzv. superpotraviny. Kromě toho Maca pomáhá k růstu svalové hmoty, která je pro „sexuchtivé“ už jen „vedlejším účinkem“, tak jako množství minerálů, které obsahuje. Maca obsahuje minerální látky (železo, hořčík, draslík, vápník a jód), vitamíny (A, B, C, E), nenasycené i nasycené mastné kyseliny, bílkoviny, sacharidy, vlákninu, antioxidanty a k tomu zlepšuje i sexuální výkonost a erekci – kdo by tohle nebral?

Jak Maku Peruánci objevili?

V Peru věřili, že vysoko nad vrcholy hor žili bohové a jeden z nich jménem Virakoča jim tuto zázračnou rostlinu seslal a pojmenoval ji Ma-ca – rostlina přicházející z výšin, aby posílila, a usnadnila jim tak život v těžkých přírodních podmínkách. A tak ji Inkové začali pěstovat. Díky Mace byli odolnější vůči vlivům počasí, vitálnější, energičtější a především díky afrodiziakálním účinkům se kmeny rychle rozrůstaly.

V České republice najdeme Macu pod názvem Řeřicha peruánská, Maca horská, ale také pod lidovým názvem brazilský nebo peruánský ženšen.

Nejúčinější je kořen

Pro nás je nejdůležitější kořen rostliny, který v sobě ukrývá mnoho prospěšných látek. Svým tvarem připomíná Maca řepu a jsou známy světlé i tmavší odrůdy. Světlejší druhy mají sladší chuť, vyrábějí se z ní různé džemy nebo pudinky. Naopak tmavá odrůda má více energizujících a afrodiziakálních účinků. Její chuť je více hořká a zemitá.

Maca má dle všeho blahodárné účinky na celý organismus a je jednou z nejkomplexnějších rostlin ve světě přírody. Nejen že zlepšuje vitalitu, fyzickou i psychickou kondici, ale také zvyšuje chuť na pohlavní styk, podporuje plodnost, zvyšuje libido a často bývá využívána jako podpůrný prostředek při neplodnosti. Již Inkové dávali malým holčičkám ze svého kmene malou lžičku kořene Maca, aby byly dívky v dospělosti dostatečně silné a plodné. Příznivé účinky má také na menstruační cyklus a vyrovnává hormony v průběhu menopauzy, což zároveň snižuje její symptomy. U mužů bývá prospěšná při problémech s erekcí.

Čaj či tablety z macy?

Nechcete-li experimentovat s viagrami nebo pochybnými výrobky z trhu na podporu sexuální aktivity, zkuste vitamíny a imunitou navíc opatřený čaj nebo tablety peruánských milovníků, kterou si uživatelé nemohou vynachválit…

Díky tomu, že se Maca užívá již celá staletí, je známých i mnoho originálních receptur vhodných k jejímu užívání. V Peru se čerstvě nasbírané kořeny pečou nebo suší, později se povaří ve vodě nebo mléce. Sušený kořen je možné uchovat až 7 let.

Maca bývá dostupná také v kapslích nebo prášku, který je možné přidat téměř do jakéhokoliv pokrmu (např. smoothie, salát, jogurt, dezert).

5/5 - (1 vote)