Prsní dvorce, v anatomii označovány latinsky jako areola představují kruhovou oblast na prsu okolo bradavky. Zabarvení prsních dvorců je narozdíl od okolní kůže tmavší.

K čemu slouží dvorce na prsou?

V prsních dvorcích žen jsou umístěny vývody mléčných žláz, jejichž funkce je stěžejní během kojení. Každý prsní dvorec obsahuje přibližně 15 až 20 vývodů mléčných žláz.

Barva prsního dvorce je u každého člověka rozdílná. Liší se zejména podle typu kůže a zbarvení může být od světle růžové až po tmavě hnědou. Lidé se světlejším typem kůže mívají i světlejší dvorce, naopak lidé s tmavým typem kůže mívají tmavší i prsní dvorce, které u některých osob mohou být až černé. U některých lidí může být prsní dvorec nevýrazný, skoro neznatelný.

Dvorce během těhotenství

Během těhotenství získávají prsní dvorce žen tmavší barvu. Hlavním důvodem je snadnější orientace kojenců. Tato změna bývá u některých žen nevratná. Ale nemusí to být na škodu, protože pro hodně mužů může být žena s tmavšími dvorci (a tedy pravděpodobně životně zkušenější) sexuálně vzrušivější než lolitka s růžovoučkými dvorečky.

Zesvětlování dvorců

V některých zemích (např. v Japonsku) je tmavnutí dvorců pro ženy znakem stáří a ke zesvětlení používají různé mastičky.

Děkujeme za váš hlas!