Už jste zažili pocit, kdy vás při nějakém zvuku postihlo příjemné šimrání po celé hlavě? Jestli ano, zažili jste tzv. orgasmus mozku. Pokud ne a máte chuť vyzkoušet o jaký pocit to vlastně jde, zadejte si do vyhledávače na Youtube ASMR, nasaďte sluchátka a uvolněte se. Cítíte ty příjemné křeče prostupující celou hlavou? Pokud stále ne a máte jen pocit, že se vám v hlavě usídlil křeček, nebo že se vám někdo hrabe v uchu, nepatříte do ASMR skupiny lidí a tento pocit nejspíš nezažijete.

CO TO ASMR NEBOLI ORGASMUS MOZKU VŮBEC JE?

Podle wikipedie je to zkratka pro autonomní senzorickou meridiánovou odezvu (ASMR). Zní to složitě, ale neznamená to nic jiného, než pocity brnění na kůži začínající na hlavě a pokračující přes krk k páteři. O ASMR se píše jako o slabší formě euforie a o kombinaci příjemných pocitů vyvolaných akustickými nebo vizuálními podněty.

DRUHY SPOUŠTĚČŮ ORGASMU MOZKU

Jedná se o docela rozšířený trend, takže na hudebním kanálu Youtube naleznete nespočet videí vzniklých jen za účelem vyvolání těchto příjemných pocitů.

  • NO TALKING – Autoři tohoto druhu ASMR videí pracují s různými nástroji, aniž by u toho mluvili. Většinou jde o kosmetické pomůcky, česání vlasů, práci s obaly, různé ťukání o různé materiály, imitace deště nebo i skutečný déšť, práci s kinetickým pískem, apod.
  • ŠEPOT (WHISPERING) – Na těchto videích se vesměs šeptá a tím dochází i k jemným mlaskavým zvukům, které orgasmus vyvolávají. Doporučuji zvolit cizí jazyk, protože autoři většinou mluví o všem možném a nevím jak by se poslouchalo šeptání třeba o zubní pastě. Ale kdo ví, třeba se i v naších vodách najdou dobří autoři.

PROČ K TOMU DOCHÁZÍ?

Vědci se tím stále zabývají, takže se neví s jistotou proč k tomu dochází. Každému člověku jsou příjemné jiné zvuky. Já osobně preferuji déšť, práci s materiály (potravinářská fólie) nebo česání s tekoucí vodou. Osobně si myslím, že to má jistou souvislost s naším pobytem u mámy v bříšku a prvními měsíci života, protože kromě příjemných pocitů na hlavě zažíváme i uvolnění, relax, pocit bezpečí, intimity a ospalost.

Mámy na svá dítka často šeptají, k dostání jsou hračky pro miminka z různých materiálů pro podporu senzorického vývoje, dřevěné hračky, při čtení pohádek dochází k jemnému otáčení stránek atp. Možná nás tyto zvuky pocitově vrací do dob, kdy jsme sami byli dětmi. Ať už je to jak chce, je to příjemné.

JE TO K NĚČEMU DOBRÉ?

Určitě ano. Je to druh relaxu a uvolnění. Před spaním vás to dokonale připraví na spánek. Zbavíte se všech myšlenek a odbouráte stres. Já osobně potom spím jak miminko….

CHCETE ZKUSIT NATOČIT VLASTNÍ VIDEO?

Rozhodně se neobejdete bez 3D audio techniky. Tvůrci videí často pracují z 3D audio uchy od firmy 3DIO, které dokáží zachytit reálnou intenzitu zvuku. Cena začíná na 500 Dolarech, ale věřím, že na Ebay či Alliexpress se dá pořídit levněji.

Děkujeme za váš hlas!