Chlamydia jsou mikroorganismy, které v těle způsobují infekci. Napadají buňky svého hostitele a přetváří je ke svým potřebám tak, aby byly v těle člověka schopny života a rozmnožování.

Infekce způsobené chlamydiemi bývají dlouhotrvajícím onemocněním, které je velice těžko rozpoznatelné. V současné době známe čtyři druhy chlamydiových infekcí – chlamydia trachomatis, chlamydia pneumoniae, chlamydia psittaci, chlamydia pecorum. Všechny chlamydiové infekce jsou vysoce infekční a jejich inkubační doba se pohybuje mezi 1 až 3 týdny.

Pro člověka je jedním z nejnebezpečnějších chlamydia trachomatis (CTR), což je infekce napadající pohlavní orgány. Jedná se chorobu přenosnou nechráněným pohlavním stykem, dále je však možné se nakazit také používáním společného prádla (např. povlečení, ručníky, atd.) nebo používáním společných prostor (např. bazén, sauna, toaleta, sprchy nebo fitness centra).

Mezi hlavní příznaky CTR patří:

  • podrážděný močovod,
  • bolesti v podbřišku,
  • bolestivost během pohlavního styku (může se objevit i slabé krvácení),
  • svědění v oblasti pohlavních orgánů,
  • výtok charakteristický nestandardním zápachem,
  • malý defekt na vnějších částech genitálií (uzlinka či puchýřek),
  • u mužů se objevuje bolestivost varlat na pohmat nebo mohou být varlata nateklá.

Pro léčbu chlamydiových infekcí se používají makrolidová a tetracyklinová antibiotika. Pro úspěšnou léčbu je nezbytné lék užívat alespoň 7 dnů. Z hlediska prevence je vhodné u náhodných známostí použít při pohlavním styku kondom.

U bazénu, v saunách nebo veřejných sprchách je vhodné myslet na důkladnou hygienu. Proti choroboplodným zárodkům je účinné pečlivé omytí celého těla ve sprše. Na veřejných toaletách se raději vyhněte látkovým ručníkům.

Spolupracujeme: